Kısa Saça Nasıl Fön Çekilir?

Bilindiği gibi saçlar dış görünümde oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanların bizler üzerinde ki düşüncelerini bile etkileyecek yere sahiptir saçlar. Uzun, kısa, orta boylu ya da açık renkli koyu renkli saçlar olarak isimlendirilir. Her saçın kendine göre mutlaka bir zorluğu vardır. Uzun saça istenilen şekli vermek kolaydır. Kolayca düzleştirilebilir ya da kıvırcık hale getirilebilir. Ancak kısa saça şekil vermek bu kadar kolay değildir. Her zaman istenilen sonuç elde edilmez maalesef.  Kısa ve kıvırcık saçlara ya da kısa ve dalgalı saçlara fön çekmek ise en zor olanıdır. Bu zor olan işlemi kolay hale getirebilmek için uygun malzeme kullanılmalı ayrıca fön çekme konusunda bilgiye sahip olunmalıdır aksi takdirde saçlar yanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Öyle ki doğru bir fırça uygun bir teknik ile istediğiniz şıklıkta kısa ve fönlü saçlara sahip olabilirsiniz. Kısa bir saça iyi bir fön çekmek için gereken malzemelerin başında ince bir fırça, iyi bir fön makinası, saçları ayırıp tutmaya yarayan pensler, saçları doğru ayırabilmek için sapı sivri bir kuaför tarağı.

kısa saç için fön modelleri

Fön Çekme İşlemleri

Öncelikle saçlar su ile iyice ıslatılmalıdır, daha sonra kurutmadan sadece saç telleri üzerinde ki su damlalarını alacak kadar havlu ile ovalanmalıdır burada saçların kurumamasına dikkat edilmelidir. İnce telli saçlar hemen kuruyacağı için çokça ovalanmamalıdır. Kısa saçlar ince saplı kuaför tarağı ile mümkün olduğunca fazla ve ince tutamlara ayrılmalı ve bunlar pensler yardımı bile kafaya tutturulmalıdır. Ancak bu ayırma işleminde dikkat edilecek olan husus saçların ön taraflarının ayrı, yan taraflarının ayrı, arka taraflarının ise ayrı bir şekilde ayırılmalıdır. Daha sonra her bir yan taraflardan başlanarak her bir tutam sık dişli tarak ile iyice taranıp açıldıktan sonra ince yapılı fön fırçasına dikkatlice yerleştirilmelidir. Saçlar fön fırçasına yerleştirildikten sonra fön makinası fırçaya dik olacak şekilde değil de yan olarak eğimli bir şekilde tutulmalıdır. Dik tutulduğu takdirde saçın rengi solabilir ya da yıpranabilir. Hatta saçlar yanabilir. Fön makinesini tutulan bir yere tekrar tutulmamaya dikkat edilmelidir. Makine ile fırça aynı anda hareket ettirilerek düz bir şekilde aşağı doğru çekilir. Fırça her zaman aşağıya çekilmelidir dik ya da eğimli çekildiği zaman istenilen sonuç alınamaz. Yandan ayrılan tutamların işlemleri bittiğinde aynı işlemler sırası ile ense ve tepe kısımlarına da uygulanır. En sonunda ön kısımlar iyice düzleştirilir. Kısa saçlara fön çekme işlemi bittikten sonra sprey sıkılarak fönlü saçların sabitlenmesi sağlanır. Bu süreç hayli zor ve sabır gerektiren bir işlemdir ancak zamanla el alışkanlığı olacağı için harcanan zaman azalacaktır. Hatta pratik yaptıkça uzun saçlara yapılan saçlardan daha kolay hale gelecektir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın