Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Tırnaklarda ki kırılmalar, zayıf tırnaklar ve buna benzer problemlerin tümü evde tırnak bakımı ile kolaylıkla giderilebilir. Hem ekonomik hem de hijyenik olan bu bakım ile esnek, çabuk kırılmayan, sert, açık pembe ve pürüzsüz tırnaklara sahip olabilirsiniz.

İnsanda parmak uçlarının dış kısımlarını örten sert tabakaya tırnak denir. Sertleşmiş proteinden oluşan tırnaklar yapı olarak kişiden kişiye, yaşa, mevsime, kalıtsal özelliklere ve bakıma göre farklılık gösterir. Özellikle tırnak yeme hastalığı olan kişilerde zayıf tırnaklar ve kırılmalar daha sık görülür. Tırnaklara yapılan doğru bakım ile tüm bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Tırnaklar Nasıl Kesilmeli?

Tırnak bakımında öncelikle doğru tırnak kesimi önemlidir. Sert tırnaklara sahip kişilerde tırnak yarılmalarını önlemek için banyo sonrası ya da ılık suda 10 dakika kadar bekletmek tırnak kesimi için önerilmektedir.  Tırnak etlerinin yumuşaması ve rahat kesim için su içerisine nemlendirici kremde ekleyebilirsiniz.

El tırnakları hilal şekli verilerek ve yan kısımları oval olacak şekilde, ayak tırnakları ise batıkların oluşmaması için düz bir şekilde kesilmelidir. En ideal tırnak uzunluğu ne çok uzun ne de çok kısadır, canınızın acımadığı boy en doğrusudur.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde el ve ayak bakımı bir çok güzellik salonuna göre çok daha hijyenik şekilde yapılabilir. Aynı zamanda evde manikür yapımı için az bir bütçe yeterli olacaktır.

  • El manikürü için 1 kap ılık su
  • Yarım limon suyu
  • Tırnak eti kesici ve tırnak eti itici
  • 1 adet el havlusu

Ilık su içerisine yarım limon suyunu ekleyin ve ellerinizi su içerisinde 10 dakika kadar bekletin. Ilık suda dinlendirilen eller yumuşayarak ölü derilerin rahat kesilmesi sağlanır. Su içerisinde ki limon suyu ise tırnakların parlak görünmesini ve güçlenmesini sağlar.

Yumuşayan tırnak etleri tırnak itici ile diplere doğru itilir. Daha sonra tırnak eti kesici ile diplerde ki ölü deriler fazla diplere girmeden kesilir. Tırnaklar manikür sayesinde çok daha güzel ve bakımlı görünecektir.

Manikür işlemini iki haftada bir yenileyebilir ve pedikür olarak adlandırılan ayak tırnak bakımını da yine belirli aralıklarla yapabilirsiniz. Bu işlemler sonrası ellerinize kaliteli bir krem sürerek nemlendirin.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için bol su içmeli, her gün el kremi kullanmalı ve kan dolaşımını tetiklemek için doğal yağlarla masaj yapmalısınız.

Bulaşıkta ve ev temizliğinde kullanılan kimyasallar tırnaklara zarar verir. Bu nedenle temizlik yaparken eldiven kullanmalı ve tırnakların zarar görmesi önlenmelidir.

D vitamini eksikliğine bağlı tırnaklarda kırılmalar ve zayıflıklar görülebilir. Vitamin takviyeleri ile bu eksiklikler giderilebilir.

Sürekli oje kullanımı tırnaklarda sararmalara, kırılmalara ve incelmelere neden olabilir.  Bu olumsuzlukları önlemek için bir ojeyi en çok iki gün kullanmalı ve ojenizi bu süre sonunda silmelisiniz.

Şık görünen protez tırnaklar güçlü yapıştırıcılar ile sabitlendiği için çıkarma esnasında tırnaklar zarar görmekte ve tırnak sağlığı tehlikeye girmektedir. En güzeli protez tırnak yerine kendi tırnağınızın en güzel haline sahip olmaktır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın