Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırılır?

Gözenekler, cildin dışardan solunumuna imkan tanıyan hücrelerdir. Geniş gözeneklerle özellikle yağlı cilt tiplerinde olmak üzere çoğu ciltte karşılaşılır. Gözeneklerin geniş olması toz, kir, kozmetik ürünler gibi yabancı maddelerin cilde işlemesine sebep olur. Bunun sonucunda da ciltte akne, sivilce ve siyah nokta meydana gelir. Gözenekleri sıkıştırmadan önce cilt temizliğine dikkat edilmelidir.Çünkü tıkalı gözenekler, cildin sağlıklı nefes almasını engellemektedir. Cildin doğru temizlenmesi gözeneklerin genişlemesini engelleyecektir. Gözenekleri sıkıştırmak için evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Ölü derilerden kurtulmak sağlıklı bir cilde ulaşmanın ilk aşamasıdır.Ciltteki ölü deriler gözeneklerin genişlemesine neden olmaktadır.

Haftada en az bir kere ölü deriyi temizleyerek cildinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Buz da gözenekleri sıkılaştıran yöntemler arasında yer almaktadır. Buzu cildinizde gezdirmeniz şok etkisi yaratacak ve gözeneklerinizi sıkılaştıracaktır. Bal ve limon maskesi de cildi sıkılaştırmaktadır. Bir kaşık balla 4-5 damla limonu karıştırarak haftada birkaç kez cildinize uygulamanız gözeneklerinizi sıkılaştıracak ve cildinize parlaklık kazandıracaktır. Gül suyu ve maden suyu da doğal sıkılaştırıcılardandır. Buz haline getirerek cildinize uygulamanız gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır. Birçok güzellik maskesinde kullanılan yumurta akını da haftada iki kez yüzünüze sürüp kuruduktan sonra yıkamanız halinde gözenekleriniz sıkılaşacaktır. Yoğurt da içinde barındırdığı laktik asitle gözeneklerin sıkılaşmasını ve ölü derinin ciltten atılmasını sağlamaktadır.

Yoğurdu cildinize ince bir tabaka halinde sürün, 10 dakika bekletin ve durulayın. Düzenli olarak haftada üç kez uygulanması cildinizde güzel sonuçlar doğuracaktır. Hassas ciltlerde dahi kullanıma uygun olan yulaf ezmesi de sıkılaştırma görevi görür. Aynı zamanda ölü derinin ve ciltteki fazla yağın atılmasını sağlamaktadır. Bal, süt ve yulaf ezmesi karışımını ciltte 15 dakika bekledikten sonra yıkayıp kurulayın. Maskeyi haftada bir kez uygulayarak gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlamış ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmuş olacaksınız.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın