Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuz yaz dönemlerinin en şahane meyvelerindendir. Ferahlatıcı ve hararet giderme özelliğinden dolayı dünya üzerinde en çok tüketilen ve tercih edilen meyveler arasındadır. Karpuz sağlığa şifalı gelen meyveler sıralamasında ilk alanlarda  yer alır. Karpuzun saçımızdan tırnağımıza kadar bütün vücuda yararı olduğunu söylemek mümkündür. Karpuzun %92 oranını su oluşturduğu için şahane bir serinletici ve vücut için nemlendiricidir. Tam bir A vitamini kaynağı olan karpuzun gözleri dinlendirdiğini ve beslediğini artık biliyoruz, bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini bu listede söyleyebiliriz. Karpuz içerdiği bol miktarda değişik vitamin ve mineraller yardımı ile çok geniş bir yelpazede sağlığa yarar sağlamaktadır. Kanser ile mücadeleden astım hastalığına kadar, sindirim işleyişinin düzenli çalışmasından kalp hastalığına kadar birçok hastalıktan vücudu korur.

Karpuz Kardiyovasküler ve Kemik Sağlığının gelişimini sağlar: Karpuzun içinde bol miktarda olan likopen isimli vitamin bizim kalp ve de damar sağlığımız için çok önemlidir ve ayrıca kemik sağlığını da korumada önemli bir etken olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında kan basıncını da belli bir oranda düzenler. Likopen açısından zengin besinler tüketen kişiler daha sağlıklı ve güçlü kemik yapılarına ulaşırlar. Karpuz bunların yanı sıra ayrıca kemik ve de iskelet yapısını sağlamlaştıran kalsiyum ve de potasyum ihtiyacını giderir.

karpuzun vücuda yararı

Karpuz Vücuttaki Yağı Azaltır: Karpuz sitrülin isminde ki üreten yağ hücrelerinde yağın toplanmasını azaltmayı sağlar. Sitrülin, böbrek yardımı ile arjinine çeviren bir amino asittir. Karpuz, yağ yakıcı seçeneği ile bünyede olan fazlalık yağı yakar ve de kilo vermeye neden olur. Ayrıca bu süreç ile birlikte böbreklerin de aşırı çalışıp yorulmasını da engel olur.

Karpuz Antienflamatuar ve Antioksidan Yardımı Sağlar: Karpuz fenolik bileşimler bakımından oldukça zengindir. Karpuz, inflamasyonu azaltır ve serbest olan radikallerin nötr edilmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile bünyede bulunan birçok parazit ve serbest olan radikalleri kolay bir yolla dışarı atılır.

Karpuz Böbrek Hastalığına Katkı Sağlar: Karpuz, doğal bir idrar atıcı olduğu için idrar işleyişini hızlandırır. Bunu yaparken de böbrekleri zorlamaz. Karpuzun bu işleyişi böbreklerin işini kolaylaştırır hem de, karaciğerin de sağlıklı ve de yorulmadan çalışması için yarar sağlar.

Karpuz Kas ve Sinirlere Destek Olur: Potasyum içeriğinden zengin olan karpuz şahane bir elektrolit görevi vardır. Bu özelliği sayesinde vücutta olan kasların ve sinirlerin sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Potasyum sinirler ile alakalı uyarıyı olumlu etkilerken kasları da güçlendirir.

Karpuz Göz Sağlığı İçin Yaralıdır:  Karpuz gözlerin retinanın pigmentlerini üretmesine yardımcı olur ve  yaşa bağlı olarak dejenerasyona karşı korur. Beta karoten açısından oldukça zengin olduğu için gece körlüğüne de yakalanma riskini yok eder.

Bağışıklık Sitemine Faydası Bulunur: Karpuz C vitamini içeriğinden zengindir. C vitamini hücre sağlığının korunabilmesi için oldukça önemli bir vitamindir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın