Burun Estetiği Günah Mı?

Her birey toplumda güzel görünmek ister. Bunu kimi zaman makyaj ile yaparken, estetik işlemleri ile de yapılabiliyor. Son yıllarda özellikle burun estetiği olmak üzere tüm estetik branşlarına olan ilgi artmıştır. Bunun başlıca iki sebebi vardır. Birincisi teknolojinin gelişmesi ile operasyon sonrası hastanın morluk ve şişliklerinin minimal seviyede olmasıdır. İkinci sebep ise fiyatlar artık her keseye uygundur ve her birey hemen her istediği estetiği yaptırabilir. Burun estetiği yaptırmak günah mı? gibi birçok soru alıyoruz. Estetiğin dinen caiz olup olmadığını yazımızda detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Estetik yaptırmak caiz mi?

Estetik yapma konusunu dinen iki ayrı başlıkta inceleyebiliriz. Bunlardan ilki mecburi olan operasyonlar ikincisi ise modaya uymak için yapılan operasyonlardır.

estetik yaptırmak caiz mi

Sağlık sorunlarından dolayı estetik yaptırmak günah mı?

Burnunuzun yapısı sizi ve etrafınızdaki kişileri rahatsız edercesine kötü görünümlü ise estetik yaptırmak mümkündür. Yahut burnunuzda nefes almanızı zorlaştıran et parçası veya kemik yapısı varsa yine estetik yaptırabilirsiniz. Bu gibi durumlar dinimizde caizdir.

Fakat sadece modayı takip etmek için yapılan güzelleştirme ameliyatları Allah’ın yarattığını keyfi olarak değiştirmek olur. Bu yıl dik burun modası var, seneye ince burun modası var diyerek burnunuzu şekilden şekle sokmak doğru değildir ve haramdır.

Göğüs ameliyatı günah mı?

Göğüsler kadınların namahremidir. Eğer ki kanser ve tümör gibi durumlar göğüse yerleşmiş ise göğüs estetik ameliyatı olmak kişinin hakkıdır. Bunu sadece kadın değil erkeği de isteyebilir. Göğüslerde simetrik bozukluklar varsa bu da düzeltilebilir. Fakat göğüs büyültme, göğüs küçültme ameliyatları sürekli modaya göre yaptırmak doğru değildir. Ortada bir evlilik var ise ve bu çiftten herhangi biri göğsün küçük olmasından şikayetçi ise göğüs estetiği yaptırılıp büyütülebilir.

Vücudunuzu bıçak altına yatırırken neden bu işi yaptığınızı kendinizle mukayese etmelisiniz. Dışarıdaki kişilere seksi mi görünmek istiyorsunuz? Sağlık sorunları mı yaşıyorsunuz? Bu soruların cevaplarını kendi kendinize aldıktan sonra günah olup olmadığı konusuna da karar verebilirsiniz. Diyanet İşleri’nin yaptığı bir açıklamada estetiğin aşağıdaki maddeler haricinde caiz olduğu bildirilmiştir.

  • Yaradılışa kasti müdahale etmek
  • Estetiğin yapılmasında bir yarar, yapılmadığı taktirde zararı olması
  • Cinsiyet değiştirmeye çalışmak
  • Hukuku bozmak için yapılan operasyonlar

Nihat Hatipoğlu Burun Estetiği Günah Mı Sorusunu Cevaplıyor

Cübbeli Ahmet Hocam Estetik Ameliyatlar Caiz Midir Cevaplıyor

 

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın