Saç Ekiminde Sigara Kullanımı ve Saç Ekimine Zararları

saç ekimi sigara

Saç ekimi işlemlerinde sigara kullanımı kesinlikle yasaklanır. Bunun en büyük etkisi sigaranın ameliyat esnasında ve sonrası iyileşme sürecinde olumsuz etkilerinin çok fazla olmasıdır. Tüm ameliyatlarda sigara kullanımı sakıncalı görülse de; saç ekiminde bu çok daha fazladır. Sonucuna doğrudan etki eden sigara, saç ekimini yaptıran kimseler tarafından bir süre kullanılmamalıdır.

Saç Ekiminde Sigaranın Zararları

1- Saç ekimi işlemlerinde sigaranın en büyük zararı, ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde aksaklıklara ve tıkanmalara yol açmasıdır.
2- Sigara kan dolaşımını yavaşlatır. Kan dolaşımının yavaşlaması ise yeni ameliyattan çıkan kişinin, ekilen saç köklerinin beslenemeyeceği anlamına gelir. Oysa saç ekimi işlemlerinin iyi sonuç vermesi açısından saç köklerinin beslenmesi gerekmektedir.
3- Alkol ile birlikte saç ekimi sonrasında yasak edilen sigara da en kötü ihtimal azaltma yoluna gitmeniz gerekir. Sonucu doğrudan etkilediğini unutmamalı en azından bir süre sigaraya ara vermenizin size büyük katkı sağlayacağını da bilmelisiniz.
4- Kesin olarak sigara ameliyat günü ve sonrasında ki gün için yasaktır. İsteseniz bile içmenize engel olunacaktır.
Aslında daha bir çok zararı olmasına karşın sigara kullanımının yasaklanmasına rağmen kullanılması gözlemlenmektedir. Olası etkileri yüzünden ameliyat sonrasında ayağa kalkan sigara içmeyen hastaların yanında sigara içen hastaların günlerce kalkamaması ise sigaranın zararını ortaya koyan en vahim tablodur. Bu açıdan kişilerin bilinçlenmesi gerekmektedir. En azından bu tarz ameliyatlar öncesinde ve sonrasında birer ay uzak kalındığı taktirde olumsuz etkileri de en aza indirgenmiş olur.
Sigara kullanımı saç ekimi günü yapıldığı taktirde; doktor tarafından bilinirse işlem ertelenecektir. Hayati risk taşıyacağı ve sornasında ki gün için de yine kullanımına engel olacağı unutulmamalıdır. Bu kapsamda hasta yakınlarına önemli bir iş düşmektedir. Sağlıklı yaşam için sigara kullanımında en azından azaltma yolu büyük kıymet ifade eder.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın