Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi; çeşitli nedenlerle dökülen saçların yerine başın arka bölümünden alınan saç köklerinin nakledilmesidir.

Saç Ekiminin Önemi

Saç,  insan simasının önemli bir unsurudur. Dökülen saçlar sonucunda kafa derisinde oluşan boşluk insanları psikolojik olduğu kadar fizyolojik olarak da etkilemektedir. Bu etki erkeklerde daha az görünüyorken kadınlarda daha fazladır. Özellikle 30 yaşından sonraki erkeklerde saç ekimine talep fazladır. Dolayısıyla gerek erkek gerekse kadınlarda saç sağlığı büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle kaybolan saçların telafisi için yapılan saç ekimi insan sağlığı ve mutluluğu için çok önemlidir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç Ekim Yöntemleri

Günümüzde en çok kullanılan saç ekim yöntemleri FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu)  ve FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu ) teknikleridir.

  • FUT Yöntemi

Saç ekimi için uygulanan FUT yönteminde, saç kökleri cerrahi bir işlem ile alınır. Bu işlem sonucunda, ense veya iki kulak arasında bulunan bölgeden saç köklerinin bulunduğu saç derileri yaklaşık 3 – 4 cm genişliğinde ve 20 – 25 cm uzunluğunda şeritler halinde çıkartılır. Çıkartılan deri saçsız bölgeye özel yöntemlerle yerleştirilir. Deri alınan bölge, dikiş atılarak kapatılır. Dikişler 10 gün sonra alınır. FUT yöntemi ile yapılan saç ekimi sonrası hastada şiddetli ağrı olması ve bölgede kalıcı iz kalması, bu uygulamanın dezavantajından bazılarıdır. Ayrıca anestezi eşliğinde uygulandı için belli bir süre uyuşukluk hissi ve istirahat ihtiyacı vardır. Bu nedenle bu yöntem fazla tercih edilmez.

  • FUE Yöntemi

FUE yöntemi 2000’li yılların başından itibaren uygulanan bir yöntemdir. Avusturalya’lı iki dermatolog tarafından geliştirilmiştir. Bu yöntemde saç derisi 0.7, 0.8, 0.9 mm kalınlığındaki iğne gibi bıçaklarla delinir ve saç kökleri cımbızla tek tek çıkartılarak saçsız bölgeye yerleştirilir. FUT yöntemindeki gibi çizgi şeklinde iz oluşmaz. FUE yöntemi daha estetik ve sağlıklı bir yöntemdir. FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Ancak saçlar çok kısa kesildiğinde nokta şeklinde izler görünebilir. Cerrahlar ve saç ekimi yaptıranlar ağrısız, kansız olması ve kafada iz bırakmaması nedeniyle çoğunlukla FUE yöntemini tercih ederler.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın