Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Kimler İçin Uygundur?

Saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler?

Saç ekimi öncesinde doktor ile hasta sürekli diyalog halinde olması gerekmektedir. Hastaların kan sulandırıcı kullanıp kullanmadıkları, alkol alıp almadıkları hekim için çok önemlidir. Saç ekiminin 2 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekir. Eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bunlar da 1 hafta öncesinden bırakılması gerekiyor. Uygulama öncesinde bazı tahliller alınmaktadır. Özellikle hepatit c ve anti hiv tahlilleri alınmaktadır. Bunun ardından hekim hastası ile kısa bir analiz yapar.

Uygulama sonrasında hastalar hekim tarafından mutlaka bilgilendirilir. Uygulama sonrası 72. saatte (3. günde) ilk yıkama hekim tarafından yapılır. Bu yapılırken de yıkama hastaya gösterilir. Daha sonraki aşamalarda hastalar yıkamalarını hekimlerin gösterdiği şekilde evde günde 2 defa yaparlar. 10 ile 12. gün arasındaki süreçte bütün kabuklar dökülüyor ve normal sürece geçilmiş oluyor.

Saç ekiminde motorlu FUE yöntemi nedir?

Saç ekiminde FUE yöntemi, foliküler ünite ekstraksiyonu yöntemi olarak geçer. İki tane yöntemi vardır. Birisi motorlu, diğeri ise manueldir. Artık manuel yöntem terk edilmiş durumdadır. Çünkü motorlu FUE yönteminde daha hızlı hareket ediliyor. Bu yöntem ile saç ekimleri 1 günde bitirilebiliyor. Burada özel bir motorlu mikro uçla saç köklerinin köküne kadar inilir ve bu saç kökleri alınır. Bu saç kökleri biraz bekletildikten sonra gerekli alana ekilir.

FUE yöntemi lokal anestezi altında ameliyathane gerektirmeyen klinik şartlarında yapılabilen bir yöntemdir. Hastalar sabah geldiğinde işleme başlanıp 8 saat sonrasında evine dönebiliyor. Bu da hastalar açısından avantajlı bir durumdur.

Saç ekimi kimler için uygun değildir?

En çok gelen sorulardan bir tanesi “saç ekimi kimler için uygundur?”. Saç ekimi aslında saç kökleri zayıflamış veya dökülmüş herkes için uygundur. Buradaki en önemli nokta ensedeki saç miktarının yeterli olmasıdır. Diğer önemli nokta ise saçtaki açık alanın ne kadar olduğudur. Erkeklerde 30 yaşına kadar saç dökülmesi devam eder. Genellikle 30 yaşından sonra saç dökülmesi biter. Bu nedenle hekimler 30 yaş altına saç ekimi yapmayı önermez. Ancak günümüzde stres faktörlerinin çok fazla olması ve bazı kimyasallardan ötürü genç yaşta olan bireylerde de saç dökülmeleri görülmektedir.

Bir kişinin saç dökülmesi sona ermeden saç ekilmesi doğru bir yöntem değildir. Eğer saç dökülmesi devam ederken, saç ekilirse; ileri dönemlerde saç dökülmesi devam edeceği için saç şeklinde bozukluklar olacaktır.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

3 Yorum

  1. Bekir Reply

    Saç ektirmeyi düşünüyorum. Ailemizde kellik genlerimizden geliyor, umarım istediğim gibi bir saç ekimi olur 🙂

  2. Mehmet Ali Reply

    Saçlarım hafif dökülmeye başlıyor, bunu engellemenin yolu yok mudur?

  3. Orakciblog Reply

    Valla benim de dökülme sıkıntısı var hocam yardımcı olunda keselim şu dökülmeyi.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın