FUE Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Fue saç ekim yöntemi

FUE saç ekimi ense bölgesinde ki saçların kesi oluşturmadan tek tek toplanması ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Punç uçlar kullanılarak greft toplama işlemi ile yapılan saç kökleri birer birer toplanır ve kelleşmenin olduğu bölgelere ekilir. Donör alanda kesi gerektirmeyen bu işlemin en önemli avantajı kesi ihtiyacı olmadığı için dikişlerin gerekmemesidir.

FUE Nedir?

2002 yılında literatüre giren FUE saç ekim yöntemi dikişsiz, izsiz ve kesiksiz saç ekimine olanak sağlayan bir işlemdir. Saçlar izsiz ve doğal bir şekilde saç dökülmesi olan bölgeler kolayca ekilir. FUE kelimesi açılımı ise foliküler ünite ekstraksiyonudur. FUE saç ekim yönteminden önce kullanılan FUT ense bölgesinde kalıcı bir dikiş izi bırakmaktaydı. FUE’de ise bu iz ya da kesi olmadığı için günümüzde en çok tercih edilen saç ekim yöntemi arasındadır.

FUE Saç Ekim Yöntemi Avantajları Nelerdir?

  • Dünyada yaygın şekilde kullanılan bu saç ekim yöntemi ense kısmında ki sağlıklı saç köklerinin tek tek seçilmesi ile yapılır.
  • Bu yöntemde ekim yapılan donör bölge kısa zamanda iyileşir.
  • FUE yöntemi sonrası herhangi bir iz kalmaz.
  • FUE yönteminde yalnızca saç köklerinden donör saç alınmaz. Aynı zamanda vücudun farklı bölgelerinden alınan kıl kökleri de ekim için kullanılabilir.
  • Saç kökleri bu yöntemde teker teker toplanır. Bu sayede sağlıklı ve güçlü saçlar tercih edilebilir.
  • Bu yöntemde çevrede ki saçların zarar görmesi engellenir.
  • FUE tekniği aynı zamanda kalem tekniği olarak bilinen DHI tekniği ile birlikte de uygulanabilir.

FUE Saç Ekim Yöntemi Nasıl Yapılır?

Saçların yapısına ve kalınlığına göre saç köklerinin çevresi bir toplu iğne başından daha küçük oyuklar oluşturularak buradan saçlar çıkarılır. Günümüzde farklı isimlerle anılan bu yöntem 4 ila 8 saat arasında sürer.

Kısaca FUE tekniğinde saç kökleri toplanır, kanallar açılır ve saç kökleri ekilir. Saçlar bilgisayarlı bir robot ile toplanır. Bu saçlar bir pede yerleştirilir ve saç ekimine hazır hale getirilir. Saç köklerinin toplandığı alan ise enfeksiyon kapmasın diye bir bandaj ile kapatılır. İşlem sonrası hasta sırt üstü yatırılır ve ekim yapılacak alana lokal anestezi yapılır. Kanal açma işlemi için mikro-pen adı verilen ucu keskin bir alet kullanılır. Açılan kanallara toplanan saç kökleri ekilir. Burada önemli olan kanalların yönleri, genişliği ve derinliği ekilecek saç kökleri ile uyumlu olmalıdır. Bu sayede saç ekim yönteminde maksimum başarıya ulaşılır ve saçlar en doğal hali ile çıkar.

Hangi bölgeye ne kadar saç kökü ekileceği uzman doktor tarafından önceden hesaplanır. Tepe bölgesinde kanallar daha dik açı ile açılırken, şakak kısımlarında ise saçın doğal yapısını korumak adına kanallar daha dar açı ile açılır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın