Meme Protezi Ameliyatı Nedir?

Kadınlarda göğüsler hiçbir zaman spor, masaj ya da özel krem- ilaçlara büyütülemezler. Küçük göğüslerin problemi gevşek dokuya sahip olmak, düzensiz hormonlar ve adalet gevşemesidir. Yapılan araştırmalara göre batı bölgesinde her 3 kadından biri göğüslerinin küçük olmasından dolayı memnun değildir.

Göğüsleri büyütmek adına en önemli yöntem protez adı verilen meme protezi ameliyatı ile yapılmaktadır. Şimdiye kadar birçok protez maddeleri kullanmış olan doktorlar (tuzlu su, soya yağı) başarı sağlayamamış tekrar silikona dönmüşlerdir. Yeni nesil silikonlarda, eskiye oranla komplikasyonlar büyük oranda azaltılmıştır.

Meme protezi ameliyatı öncesinde uyulması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Öncelikle Türkiye’de en çok tercih edilen aralık 250-350 cc arasında olan protezlerdir. Daha büyük protezlerin ağırlığının sorun olabileceği düşünülmektedir. Ağırlığın problem yaratması da ileride oluşabilecek sorunlara karşı sizi zor durumda bırakabilmektedir. Ameliyat öncesi mamografi tavsiye edilmektedir. Kan sulandırma özelliği bulunan haplar kullanılmamalı, sigara ameliyattan birkaç gün önce bırakılmalıdır. Doku ölümlerine yol açabilecek olan sigara, ameliyattan sonra birkaç hafta da içilmemelidir.

Protezler genel narkoz yerine damardan verilecek olan kuvvetli sakinleştiriciler ile birlikte yapılmaktadır. Meme başından ve altından yapılan 4-5 cm’lik kesik ameliyatın gerçekleşmesi için yeterli olacaktır. Kesikten sonra yerleştirilen protezler ve sonrasında bölgenin kapanması, duruma bağlı olarak dikişsiz olarak ya da zamklı yöntem ile kapatılır. Genellikle ameliyat ardından 1 gün hastanede kalmanız gerekebilir. Eğer ameliyat sabah erken saatlerde yapıldıysa gün içinde taburcu olmanız duruma bağlı olarak mümkün olabilir.

Meme Protezi Ameliyatı

Meme Protezi Ameliyatı Sonrası

Özel bir sutyenle göğüsler korunarak herhangi bir tehlikeli duruma karşı koruma sağlanır. Protezin adalenin altına yerleştirilmesi durumunda, özellikle ağır kaldırmak veya ağır bir iş yapmak sizi etkileyebilir. Doktor tavsiyesine bağlı olarak bu süreçte olabilecek durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ameliyat ardından sporcu sutyeni hastaların kullanması için tavsiye edilir. 3 gün sonrasında duş alabilir, küvete girmeniz sakıncalı olabilmektedir. İlk birkaç hafta duş alırken bikini üstü giymeniz faydalı olacaktır. Ameliyat ardından spor 6-8 hafta sonra yapılabilmektedir. Daha yorucu ve hareket gerektiren spor ile ilgileniyorsanız 3 ay beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Araba kullanırken emniyet kemerinin göğüs kısmının ortasından geçecek şekilde ayarlamak faydalı olacaktır. Herhangi bir kaza durumunda protezlerin yer değiştirme riskine karşı olarak bu şekilde korunmak mümkündür. Bu durum yalnızca ilk 3 ay için geçerli olacak ardından herhangi bir kayma riski kalmayacaktır. İlk haftalarda sırt üstü yatmanız tavsiye edilmektedir. Protezlerin zarar görmemesi açısından kısa süreliğine hayati fonksiyonların azalması söz konusu olacaktır. Ancak istediğiniz göğüslere kavuşmak ve kalıcı olmalarını sağlamak için biraz fedakârlık gerekmektedir.

Ameliyat sonrası iltihap riski yok denecek kadar azdır ancak her ihtimale karşı kanama ve diğer sıkıntılara karşı en ufak şikâyette doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın