Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme dokusunu oluşturan hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde çoğalması meme kanseridir. Vücudumuzda bulunan hücrelerin çekirdeğinde normal büyüme ve çoğalmaya dayalı genler mevcuttur. Bu genler hücrelerin normal seyrine devam etmesi ve çoğalması açısından önemlidir. Çeşitli mikroorganizmalardan etkilenebilen genler, radyasyona karşı da bozulabilmektedir. Bu çoğalma belli bir düzen içinde gerçekleşmezse doku fazlalığı meydana çıkmaktadır. Bu fazla dokuların dağılması ve diğer bölgelere sıçraması da kötü huylu tümör haline gelmelerine neden olurken, bulundukları bölgede kalmaları da iyi huylu tümör olmalarını sağlamaktadır.

Meme Kanserine Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Meme içinde bulunan tümörün anlaşılması oldukça uzun sürebilir. Doktor kontrollerinin önemi burada devreye girerken, kadınların genellikle 1 cm olan kitleyi eliyle kontrol ederek bulmaktadır. Bu aşamadan sonra doktora gitmek, henüz kitle oluşmadan kontrol amacıyla doktora gitmekten çok daha geç olmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalara göre meme kanseri, kadınların kendisi tarafından tesadüfen fark ediliyor. Kanserli olan kitle, serti düzensiz yapıya sahip, yüzeyi pürtüklü bir yapıya sahiptir. Bölgede bulunan kitlenin yayılmış olması da muhtemeldir. Daha uzaktaki organlara yayılmış olan kitle, ilk belirtileri gösterebilir. Daha çok kalça ve omurga kemiklerine, akciğer ve karaciğer bölgelerine yayılmaktadır.

Bazı hastalarda belirtilen bulgular dışında da teşhis konulabilir. Aşağıda belirtilen maddelerden mevcut olan hastanın doktora başvurması gerekmektedir.

-Göğüs bölgesinde, koltuk altına doğru ele gelen şişlik veya sertlik.

-Meme ucundan kan ya da akıntı gelmesi

-Meme ucunda şekil bozukluğu durumları

-Meme ucunda soyulma ya da deri değişikliği

-Meme cildinde oluşan kızarıklık

-Memede şekil bozukluğu, ödem ya da renginde bozulma

meme kanseri tedavi

Meme Kanserinde Kitle Nedir?

Meme kanseri hastalarının %70’e yakını ele gelen bu kitleler sayesinde doktora başvurmaktadırlar. Sert ve hareketsiz olan bu kitle çevresinde bulunan dokuların yumuşak olması nedeniyle hareket ettirilebilir. Kitlenin sınırları kolay kolay belirlenemezken kitlelerde ağrı olmamaktadır. Ağrılar meme kanserinin ilerleyen evrelerinde ortaya çıkmaktadır.

Meme Kanserinde Erken Tedavinin Önemi Nedir?

İhtimaller büyük riskler oluşturabilmektedir. Yalnızca meme kanserinde değil, diğer tüm hastalıklarda doktora başvurmadan atlatmaya çalışmak son derece tehlikeli hastalıklar doğurabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü ve görüntüleme yöntemlerine başvurulmalıdır.

Yaş Gruplarına Yöntem Uygulamak

20 – 39 yaş arası bireyin kendine meme muayenesini her ay yapması gerekir. Klinik muayenesi aksatılmamalı ve 3 senede bir kontrole gidilmelidir. 40 – 49 yaş arası bayanların kendini muayene etme süresi 1 aydır ve her sene kontrole gitmesi gerekmektedir. 50 ve yaş ve üzeri meme kanseri riski biraz daha artabilmektedir ve yine her ay kendini muayene etmesi, her yıl da doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Meme muayenesi genellikle adet bitiminin ilk günlerinde yapılmalı ve gerginliğin geçmesi ile birlikte kolay muayene dönemi oluşturulmalıdır. Elle uygulanan kendi kendine muayenede, gözle ve elle ayakta ya da yatarak gerçekleştirilebilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın