Sivilce İzi Ve Tedavisi

Sivilce izi ya da biline tabirle akne izi dediğimiz şey özellikle ergenlik döneminde genç kız ve erkeklerin ve bir nevi korkulu rüyasıdır. Yetişkin insanların yüzde 75’inde de görülen bu sorun kalıcı bir soruna yol açmamakla birlikte geriye kalan yüzde 15’lik kısımda kalıcı sorunlara yol açmaktadır. Esasen bu sorun vücuttaki yağ bezlerinin sağlıklı çalışmamasından kaynaklanan iltihabi bir sorundur. Bu izler vücutta kalıcı olduğu zaman hiç estetik olmayan görünümlere yol açmakta ve özelikle gençlerin psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

Sivilce izleri genelde ergenlik çağının başlangıcı olarak tabir edebileceğimiz yaşlarda yani 15-16 yaşlarında ortaya çıkmakta ve 20’li yaşların ortasına kadar sürmektedir. Eğer ciddiye almazsak bu sorun vücutta kalıcı olmaktadır.

  Aknelerin Oluşum Sebebi Nedir?

Genelde toplumumuzda bu sorunun yediğimiz yiyeceklerden yağlı yiyeceklerden ve çikolata gibi besinlerden olduğu yönünde bir algı vardır. Ancak yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylemektedir. Yani bu iltihabi bir hastalıktır ve her hastalıkta olduğu gibi bunun da bir tedavisi vardır. Antibiyotik tedavisi en iyi tedavi şekli kabul edilmektedir. Çünkü antibiyotik tedavisi yağ salgısından dolayı oluşan bakterileri kurutmaktadır. Kısaca akne izi dediğimiz şeyin temel sebebi hormon seviyesinin yükselmesi sonrasında yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucunda yağ bezlerin ürettiği sebum adı verilen salgı yüzünden kanalların tıkanması ve buralarda oluşan bakteriler sebebiyle iltihaplanmasıdır.

 Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne tedavisinde hekimler hasta çeşitlerine göre tedavi uygulamaktadır. Küçük sivilceler değişik losyon, jel gibi şeylerle tedavi edilebilmektedir. Hekimler bu gibi tedavi yöntemleriyle bu sorunun üstesinden gelmektedir. Bu aşamada özellikle su tedavisi çok tavsiye edilen ve oldukça doğal tedavi yöntemlerinden birisidir.

Ağır geçirilen hastalıklarda ise mutlaka hekimin vereceği tedavi şekline uyulmalıdır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın