İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon da istenmeyen tüylerden kesin olarak kurtulmanın başka bir yoludur. Bu uygulamada her bir tüy kökü tek tek ele alınır ve ince bir iğne yardımı ile kıl köküne enerji verilir. Böylece kıl kökü yakılır.

İğne tam olarak kıl köküne batırılmalıdır. Köküne enerji verilen tüy cımbız yardımı ile yerinden çıkarılır. Elbette iğneli epilasyon yönteminde de tüylerin cımbız ile tutulabilecek kadar uzamış olması gerekmektedir.

Elektrolisis de denilen bu yöntemde tek sorun aslında yarattığı acıdır. Sonuç olarak her bir kıl köküne ayrı ayrı batırılan iğne belli bir acı yaratmaktadır. Ancak oluşan bu acının hafifletilmesi adına kullanılabilecek olan anestezik yani lokal uyuşma sağlayan kremler bulunmaktadır. Bu kremler sürüldüğünde acı daha az hatta kimi zaman hiç hissedilmemektedir.

İğneli Epilasyon Nasıl yapılır

Elektrolisisin en büyük avantajı her cilt tipi ve her renk tüy için kullanılabilir olmasıdır.

Elektrolisis Uygulaması

 

Bu yöntemde uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Öncelikle kıl köklerine direk hedef alındığı ve iğne batırıldığı için epilasyon yapılan kıl hücrelerinde küçük yaralar oluşmaktadır.

 

Bu minik yaraların iyileşme sürecine katkıda bulunmak gerekir. Öncelikle cilt yenileyici kremler kabuk bağlayan yaraların iyileşmesi için düzenli olarak kullanılmalıdır.

 

Kabuklar düştükten sonra iz kalmaması için tırnakla bu kabukların kaldırılmaması gerekmektedir. Krem sürerken de nazik davranmak, kabukların zorla çıkarılmasını engelleyecek ve böylece epilasyon yapılan bölgede iz kalması engellenmiş olacaktır.

 

Elektrolisis yani iğneli epilasyon yönteminde kullanılan malzemenin de kalitesi önemlidir. Bu nedenle yaptığı işin ve yaptıklarının sonucunu hesaplayabilen bir merkezde uygulama yapılması iz kalmaması açısından önemlidir. Yani tecrübeli ve uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır.

 

İğneli Epilasyon Türleri

 

İki tür iğneli epilasyon yöntemi vardır:

  1. Galvanik iğneli epilasyon; Bu yöntemde iletken olarak kimyasallar kullanılır. İğne köke elektrik enerjisi vererek kökün sodyum hidroksit üretmesini sağlar ve böylece ısı ile birlikte kök hücresi parçalanır.
  2. Termolisis iğneli epilasyon; İletken olarak suyu kullanan yöntemde kıl kökü, elektrik enerjisi kökü titreştirir, dolayısı ile su da titreşir. Isınan su kökün kendini yok etmesini sağlar.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın