Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak estetik ameliyatı doğumsal ya da sonradan olan şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılır. Kulağın büzüşük olması, sivri kulak yapısı, kepçe kulak ya da kulak kayıplarında bu deformiteler kulak ameliyatı ile tedavi edilir. Küçük yaşlarda dahi yapılan bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. İleri yaşlarda ise lokal anestezi altında bu ameliyat yapılabilir. Ameliyat yaklaşık olarak 1,5 saat kadar sürer.

Kulak estetiği için öncelikle kulak kepçesi arkasından bir deri parçası çıkartılır. Bu bölgelerde kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak alanlar belirlenir. Kulaklar kıkırdak kısımlarından törpülenir ve uygun kıvama getirilir. Bu sayede kulak ile kafa arasında ki açı daraltılır. Planlanan bölgelere dikişler konulur ve kulaklara istenilen şekil verilir. Bazı kulaklarda kulak memesi arkaya döneceği yerde öne doğru kıvrılabilir. Bu durumda kulak memesinin arkasında ki doku çıkarılır ve kulak memesi arkaya doğru kıvrılır. Kulak arkasında ki deri estetik dikiş ile kapatılır ve pansuman yapılarak işlem tamamlanır. Eğer hastalar lokal anestezi altında ameliyat yapılırsa aynı gün taburcu edilebilir.

Kulak ameliyatı sonrası genelde küçük bir pansuman kulak arkasına konulur ve ertesi gün çıkarılır. Dikişlerin alınması gerekmez. Hasta 3.gün sonunda ılık su ile duş alabilir. İş hayatına ise bir gün dinlendikten sonra saç bandı kullanarak devam edebilir. Eğer kişinin ağır bir işi varsa bu durumda 3 gün dinlenmesi önerilir.

Kulak Estetik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan 1 gün sonra pansuman değiştirilir ve kulağı sıkmayan bir saç bandı takılır. Saç bandı yaklaşık 3 hafta kadar takılmalıdır. Saç bandı sayesinde kıkırdağı tutan dikişlerin yükü hafifletilir ve kıkırdak sertleşerek yeni pozisyona geçer. Saç bandının bir diğer önemli faydası da ödemi azaltmak, ameliyat sonrası meydana gelen şişliği önlemektir. Yalnızca kulak bölgesinde birkaç hafta hissizlik yaşanabilir. İyileşme döneminde saçları fön ile kurutmadan uzak durulmalı ve kulağa herhangi bir darbe alınmamalıdır.

Ameliyat Sonrası Kulak Bölgesinde İz Kalır Mı?

Kulak estetik operasyonu sırasında yapılan kesi kulak kepçesi arkasına gelmektedir. Estetik dikiş uygulaması yapılan bu kısım kafaya arkadan bakıldığında dahi görülmez. Yalnızca kulak kepçesi dışa doğru çekilirse görülür. Kulak estetik dikişleri 6 ila 12 ay boyunca giderek belirsizleşir ve neredeyse görülemez hale gelir.

Kulak Estetiği Sonrası Hangi Problemler Görülebilir?

  • Kanama sebebiyle kulak içerisinde kan toplanması görülebilir. Fakat bu kolaylıkla fark edilir ve kan enjektör ile boşaltılır.
  • Kıkırdak yapıda enfeksiyon oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Doktorunuz bu konuda gerekli önlemi alacaktır.
  • Aynı anda iki kulağa birden yapılan ameliyatlarda simetri sorunu yaşanabilir. Ancak kulak kepçesi istenilen görünüme kavuştuğunda bu simetri sorunu da görünmez hale gelir.
  • Bazı kulak ameliyatlarında 4 ya da 5 ay sonra kulak arkasına konulan dikişlerde sivilce görülür ve dikişler dışarı çıkmaya çalışabilir. Pansuman ile temizlenen bu dikişler doktorunuz tarafından alınır. Kulak istenen şekli artık koruduğu için dikişlerin alınmasında herhangi bir problem yaşanmaz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın