Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling ölü hücrelerin sebep olduğu cilt sorunlarını önlemek ve canlı deriyi ortaya çıkarmak için yapılmaktadır. Uygulaması oldukça kolay olan bu cilt bakım yöntemi pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenlerin tercihidir. Yalnızca birkaç saatinizi ayırarak bu peelingi yapmak mümkündür.

Ciltteki gözenekler gün içerisinde tıkanır ve bu da cildin hava almasını engeller. Kişinin bu sorunlar ile baş edebilmesi için mutlaka cilt temizliği yaptırması gereklidir. Cildin temizlenmesi ile tıkalı gözenekler açılır ve cilt tedavi edilmiş olur. Kimyasal peeling 3’e ayrılır. Bunlar yüzeysel, fazla derin olmayan ve derin kimyasal peeling seçenekleridir. Yüzeysel peeling uygulaması ciltteki gözenekleri açar ve üst katmanların yenilenmesini sağlar. En güvenilir uygulamalar arasında ki yüzeysel peeling ciltte fazla sorunu olmayanlar için uygundur.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

  • Derin olmayan peeling cildin üst katmanlarında ki ölü hücreleri alır ve gözenekleri açar.
  • Cilt bakım uzmanı tarafından yapılan bu uygulama bilinçsiz şekilde yapılırsa bazı sorunlara neden olabilir.
  • Eğer derin peeling yaptırmak istiyorsanız bu uygulamada cildin hem üst katmanı hem de alt deri tabakası ölü hücrelerden arındırılır. Gözenekler içeriden ve dışarıdan temizlenir.
  • Derin peeling haftalık olarak yapılabilirken, diğer peelingler evde kendinizin yapabileceği uygulamalar arasındadır.
  • Özellikle uyku saatinden önce yapılan kimyasal peeling daha çok etki eder. Çünkü peeling sonuçlarının etkili olması için vücut dinlenmeye geçecektir.
  • Duş yaptıktan ya da banyodan çıktıktan sonra vücut peelingi için en uygun zamandır. Çünkü cilt banyo sonrası yumuşak olacaktır.

Kimyasal Peeling Kimlere Yapılmaz?

Fazla sigara içenler, hamileler, emziren anneler, alerjisi olanlar, güneşe maruz kalanlar, enfeksiyonu olanlar, açık yarası bulunanlar, radyoterapi görenler ve yüz operasyonu geçirenlere kimyasal peeling uygulaması yapılmaz. Kişinin 6 ay içerisinde herhangi bir operasyon geçirmemiş olması gerekir.

Kimyasal Peeling Faydaları Nelerdir?

  • Genellikle sıcak havalarda sıkıntı yaratan bu işlem serin havalarda daha uygundur. Özellikle bahar ve kış aylarında kimyasal peeling yaptırmak daha faydalıdır. Uygulama sonrası doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalı ve güneşe çıkarken güneş koruyucu kullanmalısınız.
  • Kimyasal peeling cildi yeniler ve gözenekleri küçültür. Düzenli yaptırıldığında ciltte ki siyah nokta ve sivilce oluşumları gözle görülür şekilde iyileşmektedir.
  • Uygulamaya yönelik olarak peeling solüsyonları hafif ya da orta dereceli olarak ayrılmaktadır. Ciltlerin iyileşme hızı ve vereceği reaksiyonlar farklılık göstermektedir. Peeling sonrası hafif bir kızarıklık ya da soyulma görülebilir. Bu da 1 hafta içerisinde kendiliğinden düzelir.
  • Bu peeling işlemi konusunda uzman kişiler tarafından yapıldığında fayda sağlamaktadır. Evde bilinçsiz şekilde yapılan bu uygulama sonrası ciltte hasarlar meydana gelebilir. Uzmanlar tarafından yapıldığında herhangi bir yan etkisi yoktur.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın