Kimler Botoks Yaptırmalı…

Yaşlılık, stres, güneş lekeleri, sigara ve menopoz gibi bir çok unsur  hücre düzeyinde ki parçaların  üretimini hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları çoğaltmaktadır.Yaşlanma kaçınılmaz bir gerçektir fakat sebeplerini  azaltmak ve geciktirmek kişilerin kendi elindedir. Yüzünde yaşlanma belirtileri ortaya çıkan yada kırışık oluşmasını önlemek isteyen bir çok kişi bu kaygı nedeni ile botoks ameliyatı yaptırmaya karar verirler.

Botoks ameliyatı; ‘Clostridium Borulinum’ bakterisi sayesinde oluşan ve yararlanılan bir maddedir. Bu protein aslında;şaşılık,göz tikleri,  göz kapağı hastalıkları ve nörolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılan  bir yöntemdir. Fakat son yıllarda güvenli ve başarılı bir şekilde kırışıklıkları giderme kavun içi, ayak ve koltuk altı bölgelerindeki aşırı terleme hastalarında da  kullanılmaya başlanılmıştır. Normalde beyin kaslarına  sinir yolu ile elektriksel uyarı göndererek kasılma işlemi yapılıyor.Bu elektriksel uyarılar, sinir – kas birleşim yerinde bulunan maddeler sayesinde işlevsellik kazanmaktadır.

Botoks; sinir ve  kas arasındaki kavşakta, vücutta salgılanan bir maddenin yayılmasını engelleyerek işlevsellik kazanmaktadır. Engellenen kas çalışacak olan  sinir uyarımını ortadan kaldırarak etkisini gösteriyor. Botoks’un kaslar  üzerindeki sinir uyarımını kesme etkisi geçici bir dönemdir. Botoks etkisi için geçerli olan  süre 3 – 6 ay arasıdır. Kas işlevi bu süre sonunda eski sistemine geri dönüyor. Kişi tekrar botok yaptırmak isterse yılda 2 – 3 uygulama yapılabiliyor. Tekrar botoks uygulaması yapmak için gereken süre kişinin kas ve doku yapısına göre değişiklik gösteriyor. Botoks ameliyatı düşünen hastaların doktorlarıyla endişelerini ve beklentilerini paylaşmaları gerekir.Böylece botoks tedavisi daha sağlıklı bir süreçten geçer. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt yapısının  özelliklerine göre uygulanır. 48– 65 yaş arası olan ve en iyi şekilde görünmek isteyen, sağlıklı her birey için bu uygulama yapılabilir.Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılan botoks uygulaması gebe ve emziren kadınlara önerilmez.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın