Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

kepçe kulak ameliyatı

Tüm dünyada yaygın olarak yapılan kepçe kulak estetiği kişiyi oldukça rahatsız eden kepçe kulaklara çözüm olmaktadır. Hem modern hem de basit teknikler kullanılarak yapılan bu işlem kolay bir şekilde tedavi edilir. Kişide özgüven kaybı oluşturan bu durum psikolojik sorunlara da yol açar.

Kepçe kulak sorunu kişilerde yaygın olarak görülen bir şekil bozukluğu türüdür. Kulak bölgesinde ki kıkırdakların gevşemesi ya da kıvrımlarının yetersiz olması sebebiyle kepçe kulak ortaya çıkabilir. Gevşek yapıya sahip bu kulaklar yana ya da öne doğru eğilebilir. Hoş olmayan bir görüntüye sahip olan bu kulaklar modern tıbbın imkanlarından faydalanarak tedavi edilebilir.

Kepçe Kulak Sebepleri

Kepçe kulaklılık doğumsal bir sorundur ve genetik faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Anne ya da babasında kepçe kulak sorunu varsa çocukta da görülme olasılığı oldukça yüksektir. Kepçe kulağın sebepleri nelerdir?

  • Kulak arkasında ki kemik ile kulak kepçesinin arasında ki genişlik fazla ise,
  • Kulak kıkırdağının gevşek bir yapıda olması,
  • Kulak üzerinde ki kıvrımların oluşmaması ya da kulak kepçesinin düz yapıda olması,

Bu sebeplerden dolayı kulakta kepçe görülmektedir.

Kepçe Kulak Hangi Problemlere Yol Açar?

Psikolojik sorunlara sebep olan kepçe kulaklar saçları uzatarak örtbas edilmeye çalışılır. Bu durumdan rahatsız olan kişilerde kompleks derecesine kadar giden takıntılar görülebilir. Özellikle çocuklar arasında bu bir alay konusu olur  ve kişide özgüven eksikliği, düşük öz saygı ve depresyon görülebilir. Bu nedenle kişide psikolojik sorunlar yaşanmaması için erken yaşta estetik operasyon yapılarak bu sorun çözülebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Doğru teknikler kullanılarak yapılan kepçe kulak ameliyatı riskler taşımayan basit bir estetik operasyondur. Uzman plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu ameliyat hastane koşullarında yapılmaktadır. Hastanın yaşı kepçe kulak ameliyatının lokal anestezi ile mi yoksa genel anestezi ile mi yapılacağını belirler. Ameliyat genellikle 45-90 dakikalık zaman aralığında tamamlanır. Bu ameliyat hastanede kalmayı gerektirmez. Kulak önüne, arkasına, kulak yapısına ve cerrahın tekniğine göre operasyon yapılabilir. Kulak kıkırdaklarına istenilen şekil verilir ve kepçe kulaklar geriye doğru yeniden konumlandırılır.

Kepçe kulak estetiği sonrası kulaklara 1 y da 2 hafta süre ile özel kulak bantları takılır. Bu bantlar daha sonra hekim tarafından çıkarılır. Ameliyatta yapılan kesiler genellikle kulakların arkasına yapılır. Bu sayede herhangi bir ameliyat izi olmaz. Oldukça basit bir şekilde yapılan bu ameliyatta iyileşme süresi 1 ya da 2 haftadır. Ameliyat ile kepçe kulak görünümü ortadan kalkar ve kulaklar istenilen görünüme kavuşur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman İyileşir?

Hastalar en çok kepçe kulak ameliyatı sonrası ne kadar sürede iyileşme gerçekleşeceğini merak etmektedir. Bilinenden oldukça kolay olan bu ameliyatta genel anestezi uygulanmamış ise hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Kesiler genellikle dikiş istemez ve 1 ya da 2 hafta süresinde iyileşir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın