Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Doğuştan ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen göz kapağı düşüklüğü göz kapağının renkli bölümünü 1 milimetreden fazla uzunlukta örtmesi şeklinde açıklanabilir. Her iki gözde ya da tek gözde görülebilir bir sorundur. Estetik anlamda sorun yaratan ve görme kabiliyetini etkileyen bu durum tedavi edilmelidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri

Bu problemin en önemli belirtisi üst kapaklardan bir tanesinin veya ikisinin de sarkık şekilde bir görünüme sahip olmasıdır. Eğer bu düşüklük yakından bakıldığında anlaşılır vaziyette ise o halde göz kapağı düşüklüğü vardır diyebiliriz.

  • Kişinin iyi görmek amacıyla başını geriye doğru eğmesi ya da kaşlarını kaldırarak göz kapaklarını yukarı çekme isteği görülür.
  • Yukarıdaki davranışlar sebebiyle meydana gelen boyun, omurga ve bel ağrıları.
  • Yüz mimiklerinde donuk ve yorgun bir ifade.
  • Gözlerde aşırı yaşarma ya da kuruluk

Eğer göz kapağı düşüklüğü ileri bir boyuttaysa ve görüşü engelliyorsa o zaman göz tembelliği oluşabilir. Bu hastalık çocukluk döneminde büyük ölçüde artacaktır. Görmek amacıyla yapılan mimik hareketleri sebebiyle ciltte kırışıklıklar oluşabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Nedenleri

Kimisinde doğuştan kimisinde ise göz kapağı kasını tutan ve anne karnında yeterince güçlenememesi sebebiyle göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Bu durumun teşhisi için uzman bir hekim muayenesi gerekmektedir. Göz kapaklarını tutan kasların hasarlı ve zayıf olması ya da gözün darbe alması, göz tümörleri gibi rahatsızlıklar da düşüklüğe neden olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kapağı düşüklüğü birkaç farklı yolla tedavi edilebilir. Eğer hasta küçük yaşta ise yaşı, bir tanesi mi yoksa her ikisi mi, hareketlerde ki kısıtlıklar vb. durumlar önemlidir. Tedavi ihtiyacı olmayan ve zamanla düzelebilen hafif göz kapağı düşüklüğü uzman hekimler tarafından değerlendirilir ve gerek görülmezse zamanla düzelip düzelmeyeceği kontrol edilir. Hasta bu dönemde özel gözlük ve göz damlası kullanarak göz tembelliğinin önüne geçilmesi sağlanır. Bazı kişilerde ise sağlam gözün etkilenmemesi ve zayıf gözün güçlendirilmesi için sağlam göze göz bandı takılır.

Yetişkinlerde göz kapağı düşüklüğü tedavisi daha farklı olur. Göz kapağı ameliyatı yapılarak uzman doktor göz kapağında ki fazla dokuyu alarak bu düşüklüğü ortadan kaldırabilir. Bu operasyon hastanın yaşı, operasyonun kişiye sağlayacağı yararlar ve zararlar neticesinde belirlenir. Eğer hastanın yaşı ilerlemişse bu durumda hastaya gözlük kullanması tavsiye edilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın