İmplant Diş Öncesi ve Sonrası

İnsanların dış görünüşleri, karşılaştıkları kişilerde öncelikli olarak bir izlenim bırakır. Bu yüzden dış görünüşün insanlar arasındaki etkileşimde payı oldukça büyüktür.

Dış görünüşte en önemli yeri dişler oluşturmaktadır. Sağlıklı ve gösterişli bir diş yapısına sahip olan olmak, dış görünüşe direk olarak yansımaktadır. Bazı olumsuzluklardan dolayı insanlar dişlerinde sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu sorunların en başında diş kayıpları gelmektedir.

Diş kayıpları günümüz teknolojisi ile artık bu sorunla karşılaşanlar için bir sorun teşkil etmemektedir. İmplant işlemi adı verilmekte olan bir uygulama ile diş kaybı yaşayan kişilere alternatif protez diş takılabilmektedir.

İmplant

İmplant Diş Uygulamasında Süreçler

İmplant işlemi gerçekleşmesinden önce ve sonra bazı süreçler söz konusu olmaktadır. İmplant işleminin kusursuz olması için uzman kişinin bazı testler ve veriler toplaması gerekmektedir. Bu verilerin toplanması implant işleminin gerçekleştirilmesinden önce yapılmalıdır. Genel olarak implant diş uygulamasından önce gerçekleşecek olan sürece bakacak olursak,

  • Uzman kişinin implant diş yapılacak bölgeden doku örnekleri alması,
  • İmplant yapılacak bölgenin ölçüleri alınması,
  • Gerekiyorsa implant diş uygulaması yapılacak olan bölgenin üç boyutlu görüntüsünün çıkarılması,
  • Kişinin herhangi bir ağız sağlığı problemi var ise implant uygulamasından önce bu sorunun çözülmesi
  • Hastanın implant diş hakkında detaylı olarak bilgilendirilmesi süreçleri, uygulamadan önce genel olarak yapılan proseslerdir.

İmplant diş uygulaması yapılırken yine hasta belli bir sürece tabi tutulmaktadır. Bu sürece değinecek olursak,

  • İmplant işleminin gerçekleştirilebilmesi için çene kemiğinde ölçülü bir vida kanalı oluşturulur.
  • Daha sonra açılan bu vida kanalına vida takılır. Vida takılması işleminden sonra, çenenin bu duruma alışması için implant diş öncesi hasta 3 ay gibi bir süre bekletilir.
  • Gerekli bekleme süresinden sonra daha önce takılmış olan vida üzerine implant diş takılır ve implant diş uygulaması böylece tamamlanır.

İmplant Diş Uygulamasında Bazı Önemli Durumlar

İmplant dişin takılan vida üzerine eklenmesi için geçmesi gereken süre bazı özel durumlar için değişken olabilmektedir. Bazı hastaların çene kemiği ve doku yapıları implant işlemine uygun olduğu için, implant işlemi bir ay içinde de tamamlanabilmektedir.

Bazı hastalar hassas kemik yapısı ve dokulara sahip olduğu için implant işleminin tamamlanması yine 6 ile 12 ay arasında bir süre alabilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın