Rinoplasti Nedir? Rinoplasti Fiyatları

Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti (burun estetiği), burundaki doğuştan veya sonradan oluşmuş deformitelerin düzeltilmesinin yanı sıra burnun bölümlerinin restorasyonu ile ilgilenen plastik cerrahinin bir koludur. Çeşitli burun estetiği ameliyatları ile burun büyüklüğünü arttırmak veya azaltmak, şeklini değiştirmek ve solunum problemlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Rinoplastinin estetik amacı, çeşitli burun defektlerinin düzeltilmesi ile burnu yüz hatlarıyla uymasını sağlamaktır.  Burun estetiği genellikle 15-17 yaşından büyük kişilere yapılır.

Rinoplastinin amacı, kişiye rahatsızlık veren burun formlarını düzeltmek, burnun işlevleri düzeltmek ve aynı zamanda yaşam boyunca geçirilen hastalıklar veya travmalardan (mekanik, termal, vb.) etkilenen burnun tam işlevini sağlamaktır. Diğer bir deyişle restore etmektir.

Son yıllarda Piezo Burun Estetiği denen bir yöntem sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Piezo burun estetiği deri ve kıkırdaklara zarar vermez. Ses dalgalarıya burun kemiğini şekillendirme işlemi yapılır. Diğer estetik ameliyatlara göre iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Rinoplasti aşağıdaki ameliyat türlerini içerir:

Septoplasti(kıkırdak eğriliği ameliyatı), burun kırığını yeniden konumlandırma, burun kamburluğunu düzeltme, burnu küçültme, burun kemiklerini yakınlaştırma, burnun ucunu destekleme, burun kemiğinin düzeltilmesi amaçlanır.

Operasyon amacına bağlı olarak, kapalı veya açık olarak yapılabilir.

Rinoplasti birincil veya ikincil olabilir. Birinci burun ameliyatından sonra kalan defektleri ortadan kaldırmak için ikinci bir revizyonrinoplastisi yapılır.

Geleneksel cerrahi burun plastiğine ek olarak, son yıllarda dolgu kullanımı ile rinoplasti aktif olarak geliştirilmiştir. Bu müdahale yöntemi minör burun defektlerinin düzeltilmesinde kullanılır. Özellikle burun ucunun yuvarlanması, burun kanatlarının şeklindeki değişiklikler ve tam simetrinin sağlanması amacıyla dolgu işlemi uygulanır.

Rinoplasti Ameliyatının Planlanması ve Uygulanması

Rinoplastiden önce, ağrı kesici ilaçlar ve kozmetik ürün kullanımından kaçınmanız istenecektir.

nose plastic surgery preparation

Rinoplasti planlaması, dokuların durumunu ve hastanın burnunun şeklini dikkatle muayene eden bir plastik cerrah tarafından yapılır. Cerrah, eğer varsa burnun solunumu işlevinde rahatsızlıkları ortaya çıkarır. En iyi kozmetik sonuçlara ulaşmak için, fotoğraflar çekilir ve bilgisayarlarla yüze en uygun modellemeler yapılır. Burun plastisini uygulamadan önce, bir kulak burun boğaz uzmanına danışılması gereklidir. Burnun solunum ile ilgili belirgin bir defekti varsa,rinoplasti bir plastik cerrah ve bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilir.

Genellikle rinoplasti, lokal infiltrasyon anestezisi ile birlikte genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyonun karmaşıklığına bağlı olarak, süresi 1-2 saattir. Rinoplasti sırasında, dış buruna daha estetik olarak hoş bir boyut ve şekil vermek için cerrahi müdahaleler yapılır. Burun uzunluğunun değişikliği, genişlik ve boyda düzeltme, eğrilik ve geri çekilme, burun kemiğinin çıkarılması, burun ucunun kaldırılması gibi bir çok işlem yapılabilir.  Düzgün yapılan vekomplikasyonoluşmayan bir burun estetiğinden sonra yara izi görünmez.

Ameliyat tamamlandığında, herhangi bir komplikasyon olasılığına karşın iyileşme odasında izleneceksiniz. Bir gece kalmak genellikle gereklidir. Rinoplasti sonrası iyileşme süreci ve burun ameliyatı ile ilişkili olası riskler ve komplikasyonlar hakkında doktorunuzdan kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Bakım

Rinoplastiden 2-3 gün sonra burundestekleri çıkarılır ve tamponlar yerleştirilir. Yeni burun şekli 5-7 gün veya 12-14 gün boyunca özel bir destekleyiciyle kalıp ile sabitlenir.

Ağrı genellikle hafiftir, ilk haftalarda burun boşluğunda şişlik nedeniyle burundan soluk alıp vermek zor olabilir. Burunda ve göz çevresinde kızarıklıklar, morluklar ve şişlik olabilir. 10-14 gün içinde iyileşir. Rinoplasti operasyonu geçiren hastalara bir buçuk ay gözlük kullanamazlar.

Burun estetiği sonrası tam iyileşme 6-8 aya kadar sürebilir, bu nedenle burun plastisinin son sonuçları operasyondan bir yıl sonrasında net olarak görülür.

Rinoplasti Ameliyatı Tıbbi riskler ve komplikasyonlar

Diğer herhangi bir cerrahi girişimde olduğu gibi, rinoplasti kan damarlarına ve septik komplikasyonlarla karşılaşılabilir.

Mevcut defektlerin eksik düzeltilmesi ile tekrarlanan rinoplasti gerekebilir. Başarısız bir şekilde gerçekleştirilen burun estetiği sonrasında yapılan ikincil rinoplasti en zor müdahaledir ve birinci ameliyattan en az 6 ay sonra yapılır. Çapraz bağlanmış kıkırdaklar, fazla kıkırdağın çıkarılması, burnun asimetrisi ve diğer bazı durumlarda ikinci bir rinoplasti gerekebilir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, plastik cerrahi ile ilişkili belirli riskler ve komplikasyonlar vardır ve rinoplasti de bunlardan farklı değildir. Özellikle burun estetiği gibi invaziv bir cerrahinin etkileri kalıcı ve zarar verici olabilir. Bu, rinoplasti ameliyatına girmeye karar verme sürecinde değerlendirilmesi gereken çok önemli bir süreçtir. Estetik cerrahi ile birlikte plastik cerrahinin potansiyel tehlikelerinin ne olduğunu bilmek, güzelliğiniz ve sağlığınız hakkında bilinçli bir karar vermenin çok önemli bir parçasıdır.

Doktorunuz tam olarak hangi önlemlerin alınacağını size söyleyecektir ve size özel durumunuzla ilgili tüm ayrıntıları verecektir. Rinoplastiyi takiben ilk birkaç gün içinde kanama ve mukus drenajı şişlik ve morarma yaygındır. Bu özellikle gözlerin altındaki ve burun bölgesini çevreleyen bölgelerdeki durumdur. Bu durum genellikle plastik cerrahiyi takip eden yaklaşık iki ila üç hafta boyunca gerçekleşecektir.

Bölgeyi desteklemek ve korumak için yaklaşık bir hafta boyunca ameliyat bölgesindeki pansuman ile birlikte atel ve alçı kalıpları yerleştirilir. Bazı durumlarda rinoplasti operasyonu sonrası iyileşme altı ay ile bir yıl arasında sürebilir. Bu nedenle, ameliyatın tam sonuçlarını operasyondan bir yıl sonrasına kadar görmek mümkün değildir.

Rinoplasti Sonrası Ağrı ve Morluk Olur mu?

Bu konuya önceki yazılarımızda değinmiştik. Linke tıklayarak konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Rinoplasti Ameliyatı Fiyatları

Rinoplasti Fiyatları, operasyonu yapacak doktor, uygulanacak hastane, şehir gibi etkenlere göre belirlenmektedir. Her doktorun uygulayacağı operasyon farklı olabildiği için fiyatlarda farklılık göstermektedir. Rinoplasti Fiyat aralığı 5000 TL – 20.000 TL olarak düşünebilir.

Rinoplasti Ücretini Özel Sağlık Sigortaları Karşılar mı?

Eğer yaptırmak istediğiniz operasyon tamamen estetik amaçlıysa genelde sigortalar bu ameliyatı karşılamıyor. Ancak sağlık sorunlarınız varsa, nefes alıp vermekte güçlük çekiyorsanız özel sağlık sigortanızın bu ameliyatı karşılaması mümkün. Özellikle yaptırmış olduğunuz poliçedeki şartlara bakarak tam anlamıyla bilgi edinebilirsiniz.

Rinoplasti Yaptırların Yorumları

Rinoplasti Yaptıran Kişilerin Yorumlarını sürekli güncelliyoruz. Yazımız üzerinden rinoplasti yaptıran kişilerin yorumlarına ulaşabilirsiniz.

  • Sinem Güven

Merhaba, ben hem estetik amaçlı hem de sağlık amaçlı rinoplasti ameliyatı oldum. İlk günler biraz sıkıntılı geçti ama şu an gerçekten çok iyiyim. Nefes alamadığım günleri düşününce iyi ki bu ameliyatı olmuşum diyorum.

  • Hülya Candan

Uzunca yaptığım araştırmalar, site site gezmeler sonucu 2017’nin ocak ayında rinoplasti ameliyatı oldum. Operasyon yaklaşık olarak 1.5 saat sürdü. 2 gün sonra tamponlarım alındı. Tampon kullandığım süre gerçekten çok zordu benim için. Yaklaşık 1 – 2 hafta sonra bütün dertlerim bitti.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın