Burun Küçültme Ameliyatı

Burun küçültme ameliyatı, genellikle kişiyi rahatsız hissettiren şekli nedeniyle yeniden biçimlendirme işlemidir. Burun estetik ameliyatı, burun küçültme, burun büyütme, ucunu kaldırma ve benzeri işlemlerden dolayı yapılmaktadır. Güzellik ve estetik bir görünüme kavuşmak isteyen bireylerde burun ve yüz orantısı çok önemlidir. Yüz hatlarına göre burnun daha büyük ya da küçük olması, yüzün tam ortasında olmasından dolayı rahatsız hissettirebilmektedir. Eskiden çözümü olmayan bir hastalık gibi görünen burun estetiği ve burun küçültme ameliyatları artık kolay tedavi yöntemleri ile çözülebilmektedir.

Ameliyat esnasında genel anestezi uygulanır. Burun estetiği ameliyat süresi de ortalama olarak 1-2 saat sürebilmektedir. Ameliyatın ardından hastalar genellikle doktor gerek görmediği sürece aynı gün içinde taburcu olmaktadırlar. Doktorun belirleyeceği tarihe kadar yatar ve birkaç içinde de günlük yaşamına dönebilirler. Hasta ve doktor ilişkisi, ameliyatın başarısı ile doğru orantılıdır. Estetik ameliyattan beklentinin cerraha izah edilmesi, ve muayene yapılması ve bilgi alışverişi yapılması önemlidir.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası Nasıl Görünür

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi

Ameliyat öncesi genel anestezi uygulanarak hasta tamamen uyutulur ve uyuşturulur. İsteğe göre lokal anestezi yapmakta mümkündür. Sigorta poliçeleri estetik durumlarında genellikle ödeme yapmazlar. İstisna olabilen durumlar ise solunuma engel olması ya da kaza, yaralanma gibi durumlardan dolayı estetik yaptırılmasıdır. Daha önce yapılmış olan estetikler, ameliyatlar, kullanılmış olan ilaçlar ve benzeri durumlar mutlaka doktora bildirilmelidir. Doktorunuz buna göre sigara kullanımı ya da bazı ilaçların kullanımını ameliyat öncesi kesmenizi isteyebilir.

Ameliyat esnasında burun delikleri içinden girerek kesimlerle ameliyat başlar. Burun sırtı ya da burun ucu gibi problemler varsa düzeltilerek deliklere tampon konur ve burun sırtı kısmına alçı atel konularak ameliyat bitirilir. İlk gün göz kapaklarında morluk ya da şişlik gibi durumların azalması için göz kapakları flaster ile kapatılır. Doktor uygun görürse aynı gün içinde eve gitmek mümkündür. Ameliyat sonrası burunda ve yüzde şişme, baş ve kas ağrıları olması normaldir. Doktorun yazacağı ilaçlar sayesinde bu ağrılar azaltılacaktır. Hasta yapısına bağlı olarak göz etrafında morluk olması normaldir ve tavsiye üzerine yatarken ilk birkaç gün baş arkasına yastık koymanız faydalı olabilir. Tampon uygulandığı için solunum yolları zorlanabilir ve ağızdan nefes alınır. Hapşırma durumlarında ise ağız açık olacak şekilde derin nefes almak faydalı olacaktır. Burundan tamponları çekilmesinden sonraki 2-4 ay arasında nefes almak zor olabilir ancak bu süreden sonra normale döner.

Ameliyattan sonraki dönemde en çok dikkat edilecek hususlardan biri de atelin çıkarılmasıdır. Bu bölgeye kişi kendi müdahale etmemeli, doktora bırakmalıdır. Uyurken başın arkasına yastık koymak nefes alıp verme açısından iyi gelecektir. Burundan pembe ve açık tonlarda sıvı gelmesi normaldir ancak kan gelmesi beklenmez bu durumda doktorunuza haber vermeniz gerekebilir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. figen hakangil Reply

    burun küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorum. Fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için sitenize girdim teşekkür ederim her türlü bilgi mevcut

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın