Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Burun insan yüzünde en dikkat çeken organlardan biridir. Bu yüzden burunda meydana gelen herhangi bir bozukluk kişilerin sağlıklarını ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

                Burun kemiği eğriliği burun içinde bulunan kıkırdak ve kemiklerin olağan düzenlerinin bozulması sonrasında yaşanan bir sorundur. Kimi zaman dışarıdan bakıldığında anlamak mümkün olsa da eğriliğin dışardan anlaşılmadığı durumlar da mevcuttur.

Burun Kemiği Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

                Rahat bir şekilde nefes almakta zorlanan birçok bireyin bu probleme sahip oldukları ortaya çıkmaktadır. Burun eğriliği olanlar rahat nefes alamadıkları için horlama şikâyetine de sahiplerdir. Burnun sürekli olarak tıkanması ise bu problemin en bilinen belirtisidir. Ayrıca burnu tıkanan bireyler nefes almak için ağız yolunu kullanmaktadır. Bu da havadaki dengenin sağlanamaması sonrasında farenjitte neden olmaktadır. Bu belirtilerin tam olarak tanıya dönüşmesi için ise kişinin bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir? 

Burun kemiği eğriliğinin tek çözüm yolu cerrahi işlemdir. Bu yüzden doktorlar, eğer kişiler aşırı derecede gereksinim duymuyorlarsa tedaviye gerek olmadığını savunmaktadır. Fakat birey görünüm ve sağlık açısından ameliyata istekliyse ameliyat duruma göre genel veya lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir.

Burun kanallarının açılarak daha rahat bir nefes imkânı sunan ameliyatlarda eğri kıkırdaklar burundan çıkartılmaktadır. Bu işlemlerin süresi bir ila dört saat arasında değişim göstermektedir. Burun eğriliği ameliyatı geçirmiş bireyler tıpkı burun estetiği olmuş kişiler kadar dikkatli olmalıdır. Ameliyattan sonraki günlerde burunda oluşacak şişme ve ödemlere karşı buz uygulamaları yapılmalıdır. Ayrıca bu aşamada doktorun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmak iyileşme sürecini kısaltacak ve sürecin rahat geçmesini sağlayacaktır. Yaşanacak en ufak bir problemde dahi doktorla iletişime geçmek de iyileşme sürecini rahatlatacaktır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın