Burun Estetiği Sorunları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrasında yaşanan sorunlar

Tabi her ameliyat ve cerrahide olduğu gibi bazen karşımıza minik problemler çıkabiliyor. Burun estetiği sonrası en sık karşılaşılan problem burundaki etlerin büyümesidir. Hastalar burundaki etlerin büyümesi ile ufak nefes problemleri yaşayabilir. Bu problemler bazen spreyler ile çözülürken bazen de etlerin yakılması ile çözülür.

Diğer problemler de şekilsel problemler oluyor. Son dönemlerde rinoplastide (burun estetiği) teknikler çok gelişti. Artık burun düşmesi ve burun çökmesi gibi şeyler çok nadir olmaktadır. Ama nadiren de olsa hastaların burun uçları ile ilgili ya da burun kavisleri ile ilgili şikayetleri olabilir. Bu şikayetler ikinci minik bir operasyon ile çözülür.

Burun estetiği sonrası neler yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Rinoplasti sonrasında hasta 1 gece hastahanede kalır. Bu süreçte hastaya buz uygulaması yapılır. Bunun amacı ise morlukların ve şişliklerin olmaması içindir. Sabahına ise hasta taburcu edilir. Hasta taburcu olduktan sonra 2-3 gün daha buz uygulaması yapılması tavsiye olunur. Bu süreç içerisinde hastanın kullanması gereken bir krem ve bir sprey vardır. Bunları 2-3 saat aralar ile kullanarak burun temizliği yapılmalıdır.

Hasta 4. gün tekrar kontrole çağrılır. Bu kontrolde silikon tamponlar çıkartılır. Günümüzde eskisi gibi uzun bez tamponlar kullanılmaz. Artık silikon tamponlar kullanılmaktadır. Bu tamponlar sayesinde hasta daha rahat nefes alır ve tamponların çıkarılması da rahat olur.

Hasta 8 veya 10. günde tekrar kontrole çağrılır. Burnun üst kısmında ödemlenme varsa 2-3 günlük masaj önerilir. Bu süreçten 15 gün sonra hasta normal yaşantısına dönebilir.

Burun ameliyatı sonrası 2-3 aylık dönem önemlidir. Hasta bu dönem içerisinde darbe almaması gerekir. Yatarken burnuna dikkat ederek yatması gerekir. Bu dönem içerisinde hastalar ağır gözlük kullanmamalıdır.  Kışın burun estetiği yapılır mı? makalemizi de okumanızı tavsiye ediyorum. Spora dönüş süresi ortalama 1 aydır. Sonuçta bu ameliyat vücut ile ilgili bir ameliyat olmadığı için 1 ay sonra spora dönülebilir.

Burun estetiği nasıl yapılıyor?

Estetik burun cerrahisi yaklaşık 2,5-3 saat süren bir operasyondur. Tabi ki burnun şekli, burnun kıkırdak yapısı, daha önce ameliyat olup olmaması gibi etkenler bu süreyi değiştirebilir. Genel olarak açık ve kapalı burun estetiği diye iki tane kavram vardır. Açık burun estetiği tüm dünyada daha çok tercih edilen yöntemdir. Çünkü bu yöntem hekime kıkırdak ve kemik yapılarını daha iyi göstermektedir. Kapalı rinoplasti (burun estetiği) de cerrahlar tarafından tercih edilebilmektedir. Burun üzerinde daha az manevra yapılacaksa kapalı yöntemler tercih edilmektedir. Yaklaşık olarak 1 hafta 10 gün iyileşme süreci vardır. Bu 10 gün içerisinde bütün tamponlar, silikonlar, alçılar gibi işlemlerin hepsi bitmektedir. Ameliyat sonrası hastaların ödem süreci oluyor. Kalın derili hastalarda bu ödem süresi biraz daha uzun sürmektedir. Burnun tam olarak oturması 15 gün sürmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. emir balın Reply

    Bu tür estetik işlemleri kesinlikle profesyonel yerlerde yapılmalı yoksa sonu çok acı şeylerle sonuçlanabiliyor.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın