Burun Estetiği Kişisel Yorumum

Bugün sizlerle estetik ile ilgili bir sohbet tarzında yazımız olacak. Çünkü her gün bize “Nasıl estetik yaptırabilirim?” diye çok soru geliyor. Biz de bu soruları tek tek toplardık, bu soruların hepsine bugün cevap vereceğiz. Belki de aranızda estetik yaptırmayı düşünenler vardır. Ameliyat nasıl geçiyor ve ameliyattan sonra nasıl oluyor gibi sorularınıza kendi deneyimlerimiz ile sizleri bilgilendireceğiz. Biestetik.com yazarlarından ben Tuğçe Kutlu yaptırdığım estetikten yola çıkarak sizlere bilgiler aktaracağım.

Estetik Yaptırmaya Nasıl Karar Verdim?

Benim gerçekten estetik problemim yoktu. Ben estetik yaptırmak için estetik yaptırdım aslında. Ben ergenliği gerçekten burun olarak geçirdim. Büyük ve kemerli bir buruna sahiptim. Bu bizim ailede genetikti ve herhangi bir burun kırılması vs. yaşamamıştım. Bunun üstüne üniversiteye başladığım yıl burnumu yaptırmaya karar verdim. Tabi ki burnumu yaptırmam için başta annem olmak üzere ailemin de desteği oldu. Çünkü kendimden hiç memnun değildim. Ben bunun aynı zamanda psikolojik de bir süreç olduğunu düşünüyorum. Sağlık için yaptıranlar da oluyor. Ama benim gibi psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmek için de yaptıran çok fazla kişi var. Ben artık yüzümü saklayacak saç modelleri yapmaya başlamıştım. Gerçekten kendim ile ilgili baya bir memnuniyetsizliğim vardı. Bu yüzden 17 yaşımdayken burnumu yaptırdım. Bu ameliyattan önce isterseniz bir psikoloğa gidebilirsiniz. Çünkü bununla ilgili belirli psikolojik bozukluklar da oluyor. Estetik olduktan sonra kendi ile ilgili güzel şeyler hissetmeyen ve estetik olmaya devam eden pek çok insan var. Artık bunlar hastalık düzeyine ulaşıyor. O yüzden estetik cerrahına gitmeden önce bir psikoloğa gözükmeniz de fayda var. Ben psikoloğa gitmeden direk estetik cerrahına gitmiştim. Yaşımın küçük olduğundan endişe ediyordum ama doktor 16 yaşından itibaren burun estetiğinin yapılabildiğini söyledi.

burun estetiği kişisel yorumlar

Ameliyat Süreci

Ameliyat günümü ben 3 ay öncesinden almıştım. Bu benim için zorlu bir süreçti. Çünkü ameliyattan çok korkuyordum. Hatta Youtube’dan burun ameliyatı gibi videoları açıp izlemeye başlamıştım. Bu videoları da kesinlikle izlemenizi tavsiye etmiyorum. Daha sonra ameliyata girdim. Ameliyattan çıktıktan sonra gözlerim kapalıydı. Yüzümde de kocaman bir buz kalıbı vardı. Bana çok uzun süre buz koymadılar. Sinüziti olan insanlarda fazla baş ağrısı yapabiliyormuş.  Bu yüzden de benim çok fazla morluğum oldu. Bu gelen sorular içerisinde en çok sorulan soruydu. “Morluklar nasıl oluyor, nasıl geçiyor?”. Benimki şöyle oldu. Önce morluklarım göz çevresinde oluşmaya başladı. Çok fazla buz konulmadığı için morluklarım çok oldu. Yüzümün altına kadar morluklarım inmişti. Ama alçı dahil olmak üzere alçı çıktıktan sonra da yaklaşık 3 hafta içinde her şey sıfırlanmıştı. Yani yaklaşık 3 haftada eski görünümüme kavuşmuştum.

Ameliyat Sonrası İlk Görünüm

Ameliyat sonra ilk görünümü herkes çok merak ediyor. Ben kendi görüntümden hiç memnun olmadığım için aynada ne görürsem göreyim aynada çok mutlu olacağımı düşünüyordum. Alçı çıktıktan sonra bana da bir şok oldu. Çünkü aynada hiç tanımadığım bir insan vardı. Benim burnumda çok fazla değişiklik yapıldı. Aynaya ilk baktığımda kocaman ve şiş bir yüzüm vardı. Burnumun yapılıp yapılmadığını dahi anlayamamıştım. Daha sonra aylar geçtikçe siz burnunuzun nasıl şekillendiğini görüyorsunuz. Çünkü o ödem de zamanla dağılıyor. İlk açıldığında benim burun deliklerim çok inceydi. Doktor zaman toparlanacağını söylemişti ki daha sonra da burun deliklerim de yuvarlaklaşmaya başladı.

burun ameliyatı yorumlar

Sağlık Olarak Nasıl Etkisi Var?

Kendi deneyimlerim ile şunu söyleyebilirim. Daha olumlu deneyimleri olan arkadaşlarım da oldu. Benim sağlık ile ilgili bir problemim olmadığı için ameliyattan sonra biraz daha kötü nefes almaya başladım. Daha sonra başka bir doktora burnumu gösterdim. Ameliyatla ilgili sürecin nasıl geçtiğini belki farklı bir gözle yorumlar diye. Burnumda önceki doktorum yapışma olduğunu söylemişti. Sağ burun deliğimde yapışma yokmuş. Fazla bir kıkırdak alımı olmuş. O yüzden de hafif yamuk ve asimetrik bir görüntüsü olmuştu. Bu da belki benim olumsuz deneyimlerimden bir tanesi. Sağlık olarak daha kötü bir sürece girmiş olabilirim. Ama görüntü olarak ve psikolojik olarak ameliyattan sonra kendimi çok daha iyi hissediyorum. Çünkü gerçekten kendimi hiç sevmediğim ve aynaya bakmak istemediğim bir sürece girmiştim. Şimdi saçlarımı daha çok topluyorum, kendime özgüvenim geldi. Hatta arkadaşlarımın bana bakışları bile değişti.

Ben ameliyatı çok küçük bir yaşta olduğumu düşünüyorum. Bence daha büyük bir yaşta olabilirdim. Bu yüzden bu deneyimlerin hepsini de biestetik.com okuyucularımız ile paylaşmak istedim.

Ağrı Oluyor Mu?

Ben kesinlikle ameliyatın hiçbir sürecinde hiçbir ağrı yaşamadım. Ağrı kesici bile kullanmadım. Tamponlarım çıkarılırken de herhangi bir şey hissetmedim. Bu yüzden de ameliyat olmak isteyen arkadaşlarıma ben böyle bir şey yaşamadım diyorum. Ama tamponları çıkarılırken çok fazla acı çeken arkadaşlarım da olmuştu. Bu durumun kişiden kişiye göre değiştiğini düşünüyorum.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın