Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Boyun ağrılarını hayatımızın belli bir döneminde yaşarız. Özellikle stres, gerilim ve bu gibi durumlardan sonra boyun ağrılarımız çok sık meydana gelir. Özellikle soğuk vurma dediğimiz hadiselerde boyun ağrılarını sık sık yaşarız. Belli bir yaşa geldikten sonra boyun eklemimizde ve kemiğimizde dejenerasyonlar boyun ağrılarına yol açabilir.

Bu ağrılardan en önemlisi boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı özellikle boyundan kola giden sinirlere bası yapması sonucu oluşur. Boyun omurlarının arasında disk dediğimiz kıkırdaksı yapı, zaman içinde dejenerasyona uğrayarak kola giden sinirlere bası yapar. Bu arkaya bası yaparsa omuriliğe bası yapar. Yan tarafa doğru bası yaparsa kola giden sinirlere bası yapar. Bunun sonucunda kolumuzda ağrı, duyu kaybı meydana gelir. Bununla beraber hastanın kolunda ağrı olmasıyla gece yatarken hasta yastık beğenemez. Ağrılardan şikayetçidir ve kolunda uyuşmalar da olur. Kuvvetsizlik olmasıyla beraber cisimleri tutmakta zorluklar yaşanır.

Boyun fıtıklarında yapılacak işlem cerrahi işlemdir. Ama boyun ağrıları her zaman boyun fıtığını göstermez. Ayrıca her boyun fıtığı da ameliyatlık değildir. Bunların çok çok az bir kısmı ameliyatlıktır. Hemen hemen %90’lık kısmı ameliyatlık değildir. Çünkü bunlar ufak fıtıklaşmalardır ve herkeste görülebilir. Bunlar genelde ilaç tedavisiyle, fizik tedaviyle ve enjeksiyon ile düzeltilebiliyor. Ama bunların belli bir kısmı vardır ki; ciddi olarak sinire bası yapar. Bunlar sinire bası yapmış ve onu ezmiş fıtıklardır. Bu tür fıtıkların ameliyat olması şarttır. Çünkü ameliyat dışında bu fıtık yerine sokulamaz. Aynı tüpten çıkmış diş macunu gibidir ve yerine sokmak imkansızdır. O yüzden bunda mutlaka cerrahi işlem uygulanmalıdır.

Boyun Fıtığı Nasıl Ameliyat Edilir?

Boyun fıtıklarındaki ameliyat önden ya da arkadan yapılabilir. Önden yaklaşık 3-4 santimetrelik bir kesi ile girilip mikro cerrahi yöntem ile mikroskop altında bu fıtıklar boşaltılır. Kemik arasına kafes şeklinde bir yapı konur.

Boyun Fıtığı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Ameliyat sonrası ağrılar hemen geçer. Kuvvet kaybı geri döner ve rahat edersiniz. Ameliyat sonrasında da hastaya yaklaşık 3-4 hafta boyunluk tedavisi verilir ki kemik arasına konulan kafes yapı yerinde dursun.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın