Botoksun Etkisi Ne Zaman Başlar

Clastridium botulinum isimli bir bakterinin kendinden elde edilen ve kas gevşetmeye yönelik ilaçlarda katkı olarak kullanılan bir ilaçtır. 25 yılı aşkın bir süreden beri dünyada ve ülkemizde kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan cilt gerdirme ve cilt sarkıkları için yapılan botokslar, botoksun etkisi ne zaman başlar sorusuna botoksun etkisi yapıldıktan sonra 48 saat içinde başlar cevabını verebiliriz.

Fakat botoks uygulamaları altı ayda bir düzenli bir şekilde bu uygulamanın tekrarlanmasını gerektirir. Yani botoks cilt altındaki tabakaya eklendiğinde çok fazla kalıcılığı olan bir tedavi sistemi değildir. Yüz gerdirme işlemlerinden sonra uygulanan tedaviler arasındadır.

Botoksun Uygulandığı Cilt Kısımları

Genellikle göz çevresindeki kırışıklıklar ve gıdı kırışıklıkları için yapılan botokslar dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürekli uygulanan estetik girişimlerdir. Tedavi alındaki kırışıklıklar, göz çevresindeki kırışıklıklar, boyun çizgileri, burun kenarı kırışıklıkları, burun ucu kaldırma işleri, dudak üzerindeki kırışıklıklar ve çene bölgesinde bulunan deri sarkmaları için kullanılmaktadır.

Bazı kişilerin sorduğu botokstan sonra mimikler kaybolur mu sorusu bu işlemin yapılma aşamasında verilen clastridium botulinum karışımının verilme derecesine bakarak mimiklerde azalma görülmektedir. Fakat botoksun etkisi geçtikten sonra kişi tüm mimiklerini geriye kazanabilir.

Botoksun Etkisinin Ne Kadar Sürdüğü Botoks Yaptırmadan Önce Bilinmelidir

Botoksun etkisi ilk botoks uygulaması yapıldıktan sonra 5 ay kadar sürmektedir. Fakat bu uygulamaya devam eden kişilerin botoks süresinin 7 ay veya bir yıl kadar sürdüğü de görülmektedir. Birinci yapılan botokslardan sonra yapılan botoksların başarı oranı oldukça yüksektir. Çünkü ilacın ciltte kalıcılığı devam ederken tekrar ilaç verilmesi botoksun etkisini artırır.

Kozmetik amaçlı olarak 25 yıldan beri kullanılan botoks çok kadın ve erkek tarafından tercih edilen cilt tedavisi yöntemidir. Yapıldıktan sonra etkisini bazı kişilerde 40 saat içinde bazılarında 50 saat içinde göstermektedir.

Botokstan sonra yan etkilerin görülmesi cildi çok hassas olan kişilerde oluşmaktadır. Bazı cilt bakımı için botoks yaptıran kişilerde alerjiye yönelik kısa süreli şişmeler ve cilt üzerinde kabarcıklar oluşabilir. Bu yan etkiler farklı ilaçlarla kısa sürede geçen yan etkilerdir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın