Dukan Diyeti Nedir?

Obezitenin artması, gerekenden fazla tüketim sağlanması, hazır ve işlenmiş gıdaların tüketiminin artması ile kilo olan bireylerin hem sağlık açısından kötü etkilere maruz kalması hem de fiziksel görüntü bozukluklarından kaynaklı ruhsal problemler ile karşılaşılmasından kaynaklı diyetler ile bu fazla olan kilolardan kurtulmaya çalışılmaktadır. Birçok diyet çeşidi bulunmak ile birlikte Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından yazılmış olan Dukan diyeti uzun yıllardır var olan bir diyet olmak ile birlikte dünya çapında duyulmuş olup, kısa sürede kilo verdiğini görmek isteyen kişilerce oldukça sık kullanılmakta olan bir diyettir. Dukan diyeti Protein tüketimi esaslı bir diyet olmak ile birlikte düşük karbonhidrat ve düşük yağ tüketimine dayalı olan bir beslenme düzenini esas almaktadır. Dukan diyeti olarak bilinse de beslenme alışkanlığı olarak benimsendiği takdirde kısa süreler içerisinde fazla kilolardan kurtulmakta olan bireyler bununla birlikte düzenli ve sağlıklı bir yapıya sahip olacaklardır.

 

Uzmanlar tarafından yararları araştırılmakta olan Dukan diyeti için uzmanların kimi sağlıklı olmadığı konusunda fikir yürütmekte olup kimi uzmanlarca da oldukça sağlıklı, kısa süreler içinde sonuçlar veren ve bununla birlikte kalıcı bir şekilde kilo vermeyi sağladığı savunulmaktadır. Dukan diyeti evreleri üç aşamalı bir diyettir. İlk aşama Atak evresi olup, metabolizma şaşırtılarak fazla kişilerde depolanmış olan yağların yakımınım başlaması için metabolizmanın değişmesi sağlanmakta olup belli başlı ürünler tüketilerek yapılmaktadır. Süresi kişiye göre değişmekte olup en fazla 10 gün yapılmaktadır. Daha sonraki evre seyir evresi olup bu evre de vücut metabolizması için haftalık olarak beslenme şekli değiştirilerek metabolizmanın tek düzen beslenmeye alışması ve yavaşlaması engellenmeye çalışılmaktadır. Dukan diyeti amacı olarak oldukça fazla geri dönüt alınabildiği için genel olarak kabul görmüş bir diyettir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın