Selülit Giderici Egzersizler

Hanımların hayatta eninde sonunda karşılaşacağı kötü kader selülitler olacak. Bu konuda çok şey yazılıp söyleniyor. Estetik uzmanlarının da sık sık karşılaştığı selülitler nasıl önlenir sorusunun cevabı ise pek zor olmayan bir konu.

Selülit oluşumu hormonların dolaşım bozukluğu ile açıklanıyor. Tıp dilinde hidrolipodistrofi olarak tanımlanıyor. Zamanla hücrelerin içindeki yağ ve su miktarının artması, hücrenin esnekliğinin kaybolması, bunun en gevşek kaslar olan basen bölümünde çoklukla görülmesi, o meşhur tanımlamayla cildin portakal kabuğu gibi pütür pütür bir görünüm alması ve sonuçta hanımların aynaya bakıp kendilerini kötü hissetmeleri selülitin oluşum sürecini anlatıyor. Bir başka ilginç husus ise kiloyla alakalı olmaması. Sonuçta hücrenin fiziksel yapısıyla ilgili olduğu için genetik olduğu bile düşünülüyor. Ama çaresizim diye kahırlanmaya gerek yok ve fizik tedavi uzmanları selülit  eritme egzersizleri için bilinmedik şeyler söylemiyorlar.

Selülit Giderici Kremler

Yüzme, Yürüyüş, Jimnastik… Bir Şekilde Harekete Başlayın

Yürüyüş – Hareketlenmek deyince insanın aklına en basit olarak yürüyüş yapmak geliyor. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüşü günde bir saat kadar ama düzenli yapmak sağlık için altın bir anahtar gibi.

Yüzme – Her zaman için ideal spor olarak tanımlanan yüzmede bütün kaslar harekete geçiyor ve dolaşım artıyor.

Jimnastik – Kas egzersizlerinin yararı yürüyüş ve yüzmeden daha farklı. Her gün sabah akşam örneğin 20 kere tekrarlayacağınız bazı hareketler ile kaderiniz değişecek.

Yararlı Egzersizler

  • Sırtınız yerde yere yatın ve bacaklarınızı tek tek olmak üzere düz biçimde kaldırın. Bu temel bir harekettir aslında ve çok faydalıdır.
  • Gene sırtınız yerde yatın ve bu durumda kalça kaslarınızı sıkıp beş saniye sonra gevşetin. Epey bir süre yapın.
  • Sırt üstü yatmaya devam edin, ayak tabanlarınızdan destek alarak kalçanızı kaldırın, beş saniye bu durumda kalın ve sonra gevşeyin.
  • Emekleme pozisyonunda bacaklarını dik olarak arkaya veya yukarı uzatın.
  • Dik durumda otururken ve tabanlarınız yere basarken dizlerinizin arasındaki bir yastığı önce sıkıştırıp beş saniye sonra bırakın.

Herkesin yapabileceği bu basit hareketlerin selülit tedavisi içinde zamanla çok şeyi fark ettirdiğini göreceksiniz.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın