Uçuk ve Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları

Özellikle ergenlik dönemlerinde artan sivilce, akne ve uçuklar oldukça can sıkıcı cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Hepimiz oldukça önemli ve özel bir güne kendimizi hazırlarken, beklenmeyen bir kırmızı nokta ya da sivilcenin cildimizde belirmesinden dolayı sıkıntı yaşamışızdır. Ancak çok fazla paralar harcamadan da bu cilt problemlerinden kurtulabilirsiniz. Hem de evinizde hazırlayabileceğiniz pratik ve doğal yollarla çözüme ulaşabilirsiniz. Yazımıza akne, uçuk ve sivilceler için uygulayabileceğiniz doğal ilaçlarla devam edelim.

Anti-enflamatuar özelliği olan aspirin, ucuz ve bir o kadar da hızlı bir şekilde aknelerinizi azaltacak olan bir yöntemdir. Rahatlıkla uygulanabilecek olan bu yöntem için 3 yemek kaşığı suda eritilen 1 adet aspirinle yumuşak bir karışım hazırlanır. Bu karışım ciltteki sivilceli ve akneli bölgelere yedirilerek, sürülür. Yaklaşık olarak yarım saat kadar bekleyip, cildimize sürdüğümüz karışımın pul pul dökülmeye başladığını da görünce; ıslak bir parça pamuk yardımıyla cilt temizlendikten sonra su ile yıkanır. Farklı bir yöntem ise yüzme havuzlarına gitmektir. Çünkü klorun cildi kurutma özelliği vardır. Bu durumda sivilceler üzerinde de etkilidir. Tuzlu suyun sivilceler üzerindeki olumlu etkisini de düşününce denize gitmekte farklı bir alternatif olabilir. Sivilce ve akneler için su ile temas etmekten etkilendikleri için fırsatları havuza ya da denize gitme yönünde değerlendirmekte fayda var. Aloe Vera, bu sıkıntı veren cilt sorunları için harika bir çözüm yoludur.

sivilcelere çözüm

Aloe verayı kullandığınızda cildiniz rahatlar, ciltte oluşan kızarıklık ve enflamasyon hafifler ve cildin yağ dengesi sağlanarak, korunur. Bütün bu etkiler de sivilce ve aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Naturel bir tür antibiyotik olan bal, tam anlamıyla bir sağlık kaynağıdır. Sivilce ve akneler üzerinde de oldukça etkilidir. Balın yapışkan yapısı, ciltteki tüm kirleri temizler ve cildin hava almasına olanak sağlar. 2yemek kaşığı kadar bala ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın ile elde edeceğiniz karışımı cildinizin sivilceli bölgelerine uygulayın. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Akneden kurtulmada kullanabileceğiniz mucizevi bir bitki de sarımsaktır. İçeriğindeki yüksek antioksidanın yanı sıra anti- mantar ve virüs özellikleri de vardır. Cildinizin sağlığı ve genel sağlığınız için sofralarınızda her daim sarımsak bulundurarak önleyici bir tedbir alabilirsiniz. Sivilce ya da akneler için acil çözüm yolu ise soyulmuş olan sarımsağın sivilce üzerinde ovalamaktır. Ancak hassas cildi olanlar için sarımsak ezilmeli ve su ile kremsi bir kıvam elde ettikten sonra sorunlu bölgeye uygulanmalıdır. Sivilce ve akneler için bir pratik çözüm yolu da buhar banyosudur. Buhar banyosu gözenekleri açarak, cildin nefes almasını sağlar. Ayrıca cilt toksinlerden arınarak, nemlenir. Cildi güzelleştirdiği bilinen çay ağacı yağının, anti bakteriyel ve anti mantar özellikleri de bulunmaktadır. Çay ağacı yağının bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye uygulanması halinde akne ve sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın