Peeling Nedir? Cilt Bakımında Peeling Seçimi

Peeling nedir? Nasıl Yapılır?

Cildi ölü hücrelerden arındıran peeling cilt temizliği için yapılan bir işlemdir. Kimyasal bir solüsyon sürülerek yapılan kimyasal peeling ise cildi derinlemesine temizler. Fiziksel olarak yapılan peeling fırça gibi aşındırıcı bir bileşen kullanılarak ciltte ki ölü hücreleri uzaklaştırır. Tamamen doğal ürünler ile hazırlanan bu maskeler lazer peeling yöntemi ile de uygulanabilir. Bu yöntemde ise lazer ışınları ile cilt soyulur.

Peelingin asıl amacı ise cildin dış yüzeyinde ki ölü hücreleri ortadan kaldırarak alt katmanlarda yer alan yeni cilt hücrelerine yer açmaktır. Bu sayede nemlendirici ürünler cilde derinlemesine etki eder. Cildin sağlıklı ve taze kalması için düzenli bir peeling uygulaması gereklidir.

Cilt Tipine Uygun Peeling Seçimi Nasıl Yapılır?

Peeling ister bir uzman tarafından isterseniz de evde kendinizin yapabileceği bir uygulamadır. Doğal cilt maskeleri ile yapılan peeling evde yalnızca yüzeysel olarak yapılabilir. Cilde uygulanacak derin peeling ise cilt bakım uzmanları tarafından sağlanır.

Kuru Ciltlerde Peeling

Eğer kuru cilde sahipseniz alkol içeren cilt bakım ürünlerinden uzak durmalısınız. Nemlendirici olarak hindistan cevizi yağı, seramid ve shea yağı gibi bileşenleri içeren ürünleri kullanmalısınız. Kuru ciltlerde haftada bir defa peeling uygulaması yeterli olacaktır. Ardından mutlaka nemlendirici sürmelisiniz.

Yağlı Ciltlerde Peeling

Yağlı ciltlerde salisilik asit, alfa, glikolik ve beta asitleri içeren ürünler peeling için uygundur. Haftada beş defaya kadar peeling yapılabilir. İşlem sonrası nemlendirici kullanımı gereklidir.

Normal Ciltlerde Peeling

Haftada iki ya da üç defaya kadar normal ciltlerde peeling uygulamaları yapılabilir. Hafif asit içeren kimyasal bazlı ürünler, ezilmiş kayısı çekirdeği ve granül şeker gibi ürünler peeling de tercih edilebilir. Normal ciltlerde cildin tolere ettiği ürünler denenerek öğrenilebilir.

Karma Ciltlerde Peeling

Yüzün T bölgesi yağlı ve yanakların kuru olduğu bu cilt tipinde peeling uygulamaları daha çok cildin T bölgesine uygulanmalıdır. Yüzde kuru olan yanaklara daha az peeling yapılmalı ve daha çok nemlendirici sürülmelidir. Yanaklar için ayrı T bölgesi için ayrı ürün kullanımı uygun olacaktır.

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling uygulamasında en iyi sonucu almak için evde peeling yaparken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

  • Cilt gözenekleri açıldığı için peeling uygulaması duş sonrası yapılmalıdır.
  • Peeling öncesinde ki cilt gözeneklerini açmak istiyorsanız yüze buhar banyosu yapabilirsiniz.
  •  Peeling göz çevresi ve dudak harici tüm yüz bölgesine uygulanabilir.
  • Dairesel hareketler ile uygulandığında ve parmaklar ıslatıldığında daha etkili olacaktır.
  • Cilt tipine uygun ürünler tercih edilmelidir.
  • Cilde uygulayacağınız maske 5 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanmalıdır.
  • İşlem sonrası cilde uygun bir nemlendirici sürülmelidir.
  • Peeling işlemi yalnızca yüz için değil dirsekler, ayaklar, boyun gibi bölgeler içinde uygundur.
  • Peeling sonrası cildin nemlenmesi ve güneşe çıkarken güneş koruyucu kullanımı önerilmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın