Kuru Ciltler İçin Doğal Yağ Önerileri

Cilt kuruluğu genelde kış aylarında görülen bir problemdir. Fakat bu durumun kişinin cilt yapısıyla da alakası vardır. Bu kuruluk göz ardı edilecek bir sorun değildir. Çünkü; Cildi olduğundan daha yaşlı gösterecektir, kaşıntıya neden olacaktır, pullanmalar olacaktır ve önlemi alınmazsa, cildi nemlendirmek için hiçbir ürün kullanılmazsa cilt üzerindeki çatlaklar kanamaya başlayacak ve acıya sebep olacaktır. Tabi en son bahsettiğimiz madde ileri düzeyde kuruluk olan ciltlerde görülür. Bu durumda doktorunuza başvurmanızda fayda var. Bunun yanı sıra cilt kuruluğunuz bu kadar ilerlemişse kullanabileceğiniz birçok ürün var. Bu ürünler içinde birçok kimyasal barındıran nemlendirici losyonlar değil. Cildinizin hem daha güzel görünmesi için hem de daha sağlıklı olması için kullanabileceğiniz birçok yağ var. Bu yağlardan örnek vermek gerekirse; saf zeytinyağını hafif pamuğa batırarak veya parmak uçlarınızla cildinizin kuru bölgesine bu şekilde masaj yapabilirsiniz. Bunun dışında jojoba yağı, badem yağı ve buna benzer birçok bitkisel yağla cilt kuruluğunuzu en alt seviyeye indirebilirsiniz.

cilt kuruluğu için bitkisel yağlar

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Cilt kuruluğu şikayeti, özellikle kış aylarında görülür. Kışın yeteri kadar su tüketmememiz, hava koşulları, banyoda sıcak su ile yıkanmamız, kapalı mekanlardaki ısıtıcıların havayı ve cildimizi kurutması… Bunlar cildin kurumasına yol açan etkenlerden bazıları. Bunların yanı sıra cilt kuruluğunu tetikleyen başka etkenlerde vardır. Peki nedir bu etkenler? Mesela, güneş ışınları cildi kurutur, yaşadığımız yerin iklimi kuru ve sert bir iklim ise bu tür havalar cildi kurutur. Çocukluğunuzda egzama veya benzeri bir hastalık geçirmişseniz yetişkinlik döneminizde cildinizde kuruluk oluşur. Kişi yaşlandıkça cildi de incelmeye başlar ve yaşının ilerlemesiyle birlikte metabolizma değişir, ciltte yağ bezleri olduğundan daha yavaş çalışır bu da cildin kurumasına neden olur. Yüzdüğümüz havuzların çoğunda klor miktarları fazladır ve bu klor da yüzen kişinin cildinin kurumasına sebep olabilir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Soğuk havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin, çıkmanız gerekiyorsa da elinizi ve yüzünüzü örtecek eldiven, atkı kullanın en azından ellerinizin ve dudaklarınızın kurumasını önleyebilirsiniz. Cildiniz çok kuruysa her sabah yüzünüzü sabunla yıkamayın sadece soğuk suyla yıkayın ve günde bir defa geceleri yüzünüzü sabunla yıkayın. Sık sık su içmeye özen gösterin. Çünkü alkol kullanımında terlemelerde vücut fazlasıyla su kaybettiği için cildin kurumasına yol açacaktır. Duş alırken sıcak su tercih etmemeye özen gösterin. Ilık suyla yıkanmanızın cildinize oldukça faydası dokunacaktır ve duşta çok uzun süre kalmamaya çalışın. Her gün duş alıyorsanız bu süreyi günde 10-15 dakika da sınırlamaya çalışın. Kullandığınız kozmetik ürünlere, giysilerinizi yıkadığınız deterjanın boya ve parfüm içermemesine dikkat etmenizde de fayda var. Bu önlemleri almazsak ne olur? Eğer cildiniz aşırı kuruysa ve önlem almıyorsanız bu birçok cilt hastalığına sebebiyet verebilir hatta egzama ve cilt kanserine bile yol açabilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın