Güneş Kremi Kullanımı

Özellikle sıcakların dayanılmaz olduğu yaz aylarında su tüketiminden çok cilt bakımımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu bakım içinde en etkili yöntem cildimizi nemli tutan ve güneşin kavurucu etkilerinden koruyan güneş kremi olabilir. Küresel ısınmanın baş gösterdiği bu mevsimlerde kışları aşırı soğuk ve yazları da aşırı sıcak olarak yaşamaktayız. Uzun süreli güneş ışığına maruz kalma durumunda ise havale, güneş çarpması ve ishal gibi kötü durumlar ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu nedenle güneş kremine başvurmak cildimiz ve sağlığımız için olumlu bir yöntemdir. Özellikle de tatile çıktığımız dönemlerde güneş kremi seçimine özen göstermeli ve her güneş kreminin cildimiz için uygun olmadığını da bilmeliyiz. Güneş kremi seçimi hassas bir konudur. Bunun için cildinizin güneşe olan hassasiyet durumunu dikkate almalısınız. Örneğin güneşe karşı savunmasız bir cildiniz varsa seçeceğiniz güneş kremi ekstra koruma sağlamalıdır. Fakat cildiniz güneşe karşı dayanıklı bir yapıya sahipse biraz bronzlaşmak için daha düşük koruma sağlayan güneş kremi kullanmalısınız. Eğer çok açık tenli iseniz SPF 30 ve üzeri yani güneşe karşı yüksek koruma sağlayan güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Eğer çok koyu ve esmer bir ten yapısına sahipseniz SPF 30 altı güneş kremini kullanmanızda hiçbir sorun olmayacaktır.

çocuklara güneş kremi

Güneş Kreminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Güneş kremi seçiminde koruma sınıfından bahsetmiştik bunun dışında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri suya dayanıklılıktır. Suya dayanıklı güneş kremi almanız tatile çıktığınız zaman sık sık güneş kremi kullanma durumundan kurtulmanızı sağlar. Vücudunuza sürmüş olduğunuz güneş kremi gün içerisinde etkili bir koruma sağlamaktadır. Suya gidince yapısı bozulan güneş kremlerinden kullanmak sizin için tatili bir çile haline getirebilir. Fakat güneş kremini gün içerisinde bir iki defa uygulanmalıdır. Hiçbir güneş kremi su geçirmez değildir. Bunun dışında terleme yoluyla da güneş kremi etkisini kaybedebilir. Bu durumlarda ciddi yanık problemlerinin oluşmaması için günde 2-3 defa uygulanmasında fayda vardır. Eğer güneş kremi suya dayanıklı olsaydı yıkanma esnasında oldukça sıkıntı çekerdik.

 

Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Güneş kremi kullanımı da önemli bir konudur. Güneşin zararlı ışınlarının derimize zarar vermemesi için kullandığımız güneş kremi vücudumuzun her yerine nüfuz etmelidir. Bu işlem sırasında özellikle güneşe aşırı maruz kalan suratımız ve omuzlarımıza daha fazla uygulanmalıdır. Cildin hassas bölgeleri olan kulak ve çevresine de ekstra özen gösterilmelidir. Güneş kremi kullanımı esnasında uygulanan bölge iyice ovalanmalı ve kremin deriye nüfuz ettiğinden emin olunmalıdır. Hiçbir yer atlanmamalıdır. Deniz suyunun tuzu ve güneşin yakıcı etkisi birleştiği zaman kremin uygulanmadığı açıkta kalan bölgeler ciddi yanık problemleriyle karşı karşıya kalabilir. Dikkat edilmesi gereken bir başka durum da yıkanma ve temizlenmedir. Güne kremini vücuttan çıkarmak oldukça kolaydır. Bu işlemde güneşe uzun süre maruz kalan cilt hassas ve narin bir durumdadır. Yıkanma esnasında sabun ve şampuan gibi ürünlerin cildimizi tahriş etme durumları bulunur. Bu yüzden sadece su kullanmak temizlik için daha sağlıklı olacaktır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın