Evde Peeling Yöntemleri

Cilt 3 tabakadan oluşmaktadır. Ciltteki tabakaların en üst kısmında epidermis bulunur. Epidermis kendini belli periyolarda yeniler. Epidermis kendini yeniledikçe cildiniz daha canlı görünür. Bu yenilenme sürecinde ciltteki ölü hücreler dışarı atılır. Bu cildin yenilenmesini gözle görmek mümkün değildir. Sadece güneş yanıklarından sonra elde ve omuzlarda olan soyulmaları görebiliriz.

Evde peeling yöntemleri ile, vücudun ölü hücreleri cildinizden atmasını beklemezsiniz. Bunu vücudun yerine siz yaparsınız. Böylelikle vücudunuz hiçbir zaman yıpranmış görünmez. Peeling malzemeleri satın almak kimi zaman bütçeyi sarsabilmektedir. Evde yapılan peeling yöntemleri sayesinde harcadığınız parayı minimize edebilir ve tamamen doğal bir peeling yapabilirsiniz.

Evde Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Cildinizde açık yaralar veya sivilce varsa peeling uygulamayınız. Aksi taktirde açık yaralarınız enfeksiyon kapabilir.
  • Evinizde peeling yapmadan önce yüzünüzdeki makyajı kesinlikle çıkartınız. Yüzünüzde kir olmamalıdır.
  • Cildiniz ıslak veya nemli olmamalıdır.
  • Peeling uygulamasını belli periyotlarda tekrarlamanız gerekir. Tariflerde hangi periyotlarda yapmanız gerektiği yazmıyorsa haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

evde yapılabilecek peeling

Yoğurt ve Çilek Peeling Uygulaması

6 Adet çileğin yeşil sap kısımlarını ayırıp suda yıkıyoruz. 4 Tatlı kaşığı yağsız yoğurt ile çilekleri bir kaba koyun. Kaşık yardımı ile çilekleri ezin. Püre haline gelen karışımı yüz ve boyun bölgesine sürünüz. Bunu uygularken göz çevresine sürmemeye özen gösterin. Çünkü çilek asit içerir. Yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Tam anlamıyla etkisini görebilmek için haftada 1 kez uygulamasınız. 4 Hafta sonun etkili sonucu göreceksiniz. Evinizde çilek bulunmuyorsa, limon veya portakal kullanabilirsiniz. Onlarda asit içeriyor. Limon kullanacaksanız 2 adet limon ile, portakal kullanacaksanız 1 adet portakal ile peeling işlemi yapabilirsiniz.

Kuru Ciltlere Peeling Uygulaması

Cildiniz kuru ise bu tarif işinizi görecektir. 2 Tatlı kaşığı yoğurt ile 2 tatlı kaşığı mısır ununu bir kap içerisine koyup çırpıyoruz. Ardından karışımı yüzünüze sürünüz. En az 5 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile yıkayınız. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici yardımı ile cildinizi nemlendirin.

. Bir yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı mısır ununu katarak kıvam alana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı masaj yapar bir şekilde cildinize iyice yedirerek yüzünüze sürün. Birkaç dakika boyunca bu ovma işlemine devam edebilirsiniz. İşlem bittikten sonra 3-5 dakika iyice kurumasını bekleyin ve ılık suyla durulayın. Cildinizi tamamen kuruttuktan sonra kullandığınız bir nemlendirici varsa sürebilirsiniz.

Kuru ciltleriniz için uygulamanız gereken önerileri kuru ciltler için ne yapılmalı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kırışıklar İçin Salatalık Peeling Uygulaması

Malzemeler

  • 1 tane kabuğu soyulmuş ve rendelenmiş salatalık
  • 1 tane yumurtanın beyazı
  • 1 çay kaşığı taze limon suyu

Salatalık Peeling Maskesi Hazırlanışı

Malzemelerimizi bir kap içerisinde karıştırıyoruz. Ardından robot içerisine koyup püre haline gelinceye dek karıştırın. Püre karışımı yüzünüze uygulayın. En az 15 dakika yüzünüzde bekletiniz. Arından ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Kırışıklık gideren salatalık peeling maskesini haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir. Böylece peeling işleminin yanı sıra kırışıklıklarınızdan da kurtulacaksınız.

Bu maskenin yanı sıra bir değişik yöntemi daha var. Ananasın yarısını alın ve rendeleyin. 2 Tatlı kaşığı bal ile robot içerisinde karıştırın. Bu karışımız da yüzünüzde 10 dakika bekletmeniz yeterlidir. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Karışımınız artar ise bir kap içerisine koyup saklayın. Bu maske salatalık maskesine nazaran daha kısa sürede yapılabilmektedir. Fakat haftada 2 kez uygulamak gerekir.

Ebru Şallı Peeling Tarifi

Pilates ismi ile özdeşmiş olan Ebru Şallı güzel vücudunun yanı sıra güzel de bir cilt yapısına sahiptir. Her zaman hafif makyajları tercih eden pilates uzmanı evinde yaptığı peeling tarifini açıklamıştı. Ebru Şallı peeling tarifini şu şekilde açıklamıştı:

2 çay kaşığı yeşil çay. Bunu eczanelerden temin edebilirsiniz. 2 Tatlı kaşığı gül suyu ile 1 çay kaşığı irmiği yeşil çay ile karıştırıyoruz. Karışımı yüz ve boyun bölgesine sürünüz. Gözünüze sürmemeye özen gösteriniz. Yüzünüzde en az 5 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu peeling tarifini haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Nuray Reply

    Ebru sallinin peeling yontemini uyguladim yazinizi okuduktan sonra. Yuzum daha parlak ve genc gorunuyor. Her hafta uygulayacağım teşekkür ederim

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın