Cildimizin Yaşlanmasının Sebepleri

Cildinizin yaşlanmasına sebep olan şeyler genetik mirasının veya genleriniz olabilir. Fakat sadece bunlar değil dış etkenlerde oldukça etkilidir. Yani yaşadığınız alan ne kadar kaliteliyse cildiniz için o kadar iyidir. Cildimiz iç organlarımız kadar korunaklı değildir. Bu nedenle dış etkenlere fazlasıyla maruz kalır. İç organlarımız dışarıdaki ısı, nem ve kötü havadan etkilenmez ama cildimiz bütün bunlar ile uzun süre temas etmektedir. Mevsimlerde oluşan farklılıklar ve çetin hava koşullarının arasında kalan cildimizin kuruması veya yağlanması mümkündür. Buda cildin ömrünü azaltarak ona kötü bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda cildimiz hem içten hem dıştan yaşlanmaktadır. Araştırmalar yoğun çevre kirliliğinin cildin yaşlanmasının sebepleri arasında en etkilisi olduğunu göstermektedir. Çevre kirliliği egzoz dumanı, endüstriyel buharlar vb. etkenler cildin yaşlanmasındaki en büyük rolü oynamaktadırlar.

 

Cilt Yaşlanmasını Önlemek

 

Cilt yaşlanması doğal bir durumdur. Bunu önlemek oldukça zordur. Fakat erken oluşmasını engelleyebilir, hızını yavaşlatabiliriz. Bu da cildimizin uzun süre genç kalmasını sağlar. Cildimizdeki yaşlanma belirtileri hemen ortaya çıkmaması geç önlem almamıza neden olmaktadır. Güneşli ve sıcak günlerde güneş kremi kullanmak cilt yaşlanmasını önlemek için büyük bir adım olacaktır. Sıcak havalardaki en etkili korumalardan biri olan güneş kremini cildinize uygularken siz en uygun korumayı sağlayacak olan kremi seçtiğinizden emin olunuz. Bunun dışında soğuk havalarda ise cildimizin kurumaması için nemlendirici ve soğuğa karşı özel kremler kullanarak soğuk havanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak mümkün. Bu şekilde koruma sağlayabilirseniz cildinizin yaşlanma hızını oldukça geciktirmiş olursunuz.

erken cilt yaşlanması

Cildin Yaşlanmasına Sebep Olan Nedenler

 • Sigara
 • Alkol
 • Güneş
 • Kirli hava
 • Egzoz dumanı
 • Dengesiz beslenme
 • Fast food gıdaları
 • Katkı maddesi içeren yiyecek ve içecekler
 • Aşırı kahve, sıcak çay ve asitli içecekler
 • Sinir ve stres
 • Olumsuz düşünceler
 • Tuz, un ve şekeri aşırı tüketmek

 

Yapmanız Gerekenler

Yaz veya kış aylarında güneşten faydalanmak ama uzun süre maruz kalmamak gerekmektedir. Bunun için güneş korumalı kremleri kullanabilirsiniz. Sigara dumanı cilde içeriden ve dışarıdan zarar vermektedir. Cildinizi korumak için sigara kullanmayın, kullanılan ortamlarda da bulunmayın. Alkolü alışkanlık haline getirmeyin. Mümkün olduğunca kullanmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmak için havanın temiz olduğu sabahın en erken saatlerini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında havanın temiz olduğu zamanlarda dışarıda vakit geçirin. Trafikte camınızı uzun süre açmayın. Cildinizi her gün temizleyin ve nemlendirin. Olumlu düşünün ve daima yüzünüzde bir gülümseme olsun. Unutmayın somurtmak da cildi yaşlandırır. Normalinden biraz daha fazla meyve sebze tüketin. Balık tüketmeyi de unutmayın. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Yaz ve kış aylarında, özellikle kış ayında daima güneş gözlüğü kullanınız. Cildi yaşlanmalara karşı korumak için bu tavsiyeleri göz ardı etmeyin.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın